Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fetih ile Hamas toplantısı öncesi gerginliği azaltma çabası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinli yetkililer tarafından Hamas ile iç barış çerçevesinde saldırgan ifadeler olarak nitelendirilen açıklamaların durdurulması ve gerginliklerin azaltılması için müdahalede bulundu.

Fetih Hareketi’nin Merkezi Komitesi ise, Abbas’ın önümüzdeki dönem süresince bu konu hakkında iki tarafın çıkarları doğrultusunda açıklamalarını kısa tutması talimatı doğrultusunda karar aldı.

Merkezi Komite, yaptığı açıklamada, alınan kararların, ulusal birliği yeniden kurmak ve herhangi bir yanlış anlama veya engel ile uzlaşının başarıya ulaşamamasından duyulan endişelerden kaynaklandığını belirtti.

Açıklamada, 21 Kasım’da Kahire’de Fetih ile Hamas arasında yapılacak olan bir sonraki toplantının 21 Ekim’de yapılan ilk toplantı gibi başarılı olmasının umulduğu belirtildi.

Filistinli yetkililerin ciddi şüpheler uyandıran Gazze Şeridi’ndeki güvenliğin artırılması ve Hamas’ın silah bırakması konusunda medya üzerinden yaşanan tartışmalarının ardından, Fetih Hareketi tarafından yapılan bu açıklama, oldukça nadir ve uzlaşı için çalışılması eğiliminin güçlü bir şekilde hissedildiği bir durum oldu.

Filistinli yetkililer, iç uzlaşının sağlanmasını, Filistin yönetiminin Gazze Şeridi’ndeki güvenliğin sorumluluğunu üstlenmesi ve Hamas’ın silah bırakmasına bağlamışlardı.

Ancak Hamas, silah bırakmayı ve Gazze Şeridi’nin güvenliği konusunda yetkilerinin kısıtlanmasını reddetmiş, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah’a yönelik sert açıklamalarda bulunmuştu.

Hamas Siyasi Bürosu üyesi Salah Berdavil yaptığı açıklamada, “Başbakan Rami el-Hamdallah kişisel olarak, Hamas’ın gelecekteki herhangi bir Filistin hükümetini içerisinde yer almasını istemiyor” ifadelerini kullandı. Yerel haber sitesi Sawa’ya açıklamalarda bulunan Berdavil, “Ulusal uzlaşı hükümetinin dağılması ve daha güçlü, adil bir milli birlik hükümeti kurulması, tüm gruplar ve hatta Fetih içerisinde büyük bir kesim tarafından da istenen önemli bir talep haline geldi” dedi. Taraflar arasındaki ulusal ittifakın, hükümetin kaderini belirleyeceğini söyleyen Berdavil, el-Hamdallah hükümetinin büyük bir zayıflık içerisinde olması sebebiyle mevcut hükümetten daha iyi bir ulusal hükümetin kurulması ve yasalara aykırı olması fikrindeyiz. Aksi halde önyargılı olur ve ulusal birliği yansıtmaz” şeklinde konuştu.

El-Hamdallah’ın Gazze kuşatması ve tünellerle bağlantılı olduğuna dair sert açıklamalarda bulunan Berdavil, uzlaşının vatandaşların sorunlarını çözmek için herhangi yeni bir şey sağlamadığını, aksine her gün olumsuz ifadelerin yayınlandığı ve Gazze Şeridi’ndeki insanların acısına karşı ilgisiz kalındığını söyledi.

Berdavil’in bu açıklamalarına hükümet tarafından henüz bir cevap gelmedi. Ancak Fetih Hareketi içerisindeki güvenilir kaynaklar, Berdavil’in açıklamalarının sadece kendi şahsını bağladığını belirtti. Kaynaklar, ulusal birlik hükümetinin kurulması ile ilgili konunun masada tartışılacak bir konu olduğu ve yönetimine kimin geleceğinin henüz belirlenmediğini söyledi.

Fetih’in uzlaşı çerçevesindeki açıklamaları sınırlandırma konusundaki tutumu, Hamas’ın da uzlaşı ile ilgili medyada yer alabilecek herhangi bir yanlış ifadenin önüne geçilmesi umudunu taşıyor.

Fetih Hareketi içerisindeki önemli bir kaynak, Şarku’l Avsat’ta yayınlanan açıklamalarında, Fetih ve Hamas’ın sakin ve sözlü olarak anlaşmaya razı olmasına rağmen, güvenlik dosyası konusunda yaşanan gerginliğin kendisini şaşırttığını belirtmişti.

Kaynak, taraflar arasında bu konuların hızlıca ele alınmaması halinde medyanın da körüklemesiyle birlikte uzlaşının başarıya ulaşmasının mümkün olamayacağını söylemişti. Her iki tarafında Mısır aracılığı ile yapılan anlaşmada yer alan şartlardan haberdar olduğunu söyleyen kaynak, Mısır’ın Gazze’deki güvenlik hizmetlerini yeniden yapılandırılmasını teşvik edeceğini ve denetleyeceğini iyi bildiklerini ifade etmişti. Kaynak, hiçbir tarafın uzlaşı tekerine çomak sokmamalarını istedi. Kaynağa göre, gerginliğe sebep olan konular bir sonraki toplantılarda Fetih ve Hamas arasında masaya yatırılacak ve uzun zaman, emek ve uzman komitelere ihtiyaç duyulmadan çözülecek.