Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fetih İsrail’in “iç çatışma hazırlığı” iddialarını yalanladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail medyasında İsrail istihbarat kaynaklarının, azımsanmayacak sayıdaki Fetih liderinin, Mahmud Abbas’ın görevi bırakmasından sonra yerine geçebilmek için silahlı gruplar kurduğuna ilişkin iddialar yayınlandı. Filistinliler ise iddiaları, ‘koltuk kavgasını erken başlatan art niyetli girişimler’ olarak tanımladı.

İsrail’in 3 farklı medya organında çıkan farklı formatlardaki aynı haber dikkatleri çekti. Yediot Ahronot gazetesinin internet sayfası, resmi televizyon kanalı Kanal 2 ve Kanal 10, Abbas’ın ‘Hilafet Savaşına’ hazırlık olarak aylar öncesinde silah topladığını ve kendine özel bir ordu oluşturduğunu iddia etti. Bu hazırlıkların geçtiğimiz yıl Abbas’ın hastalık haberiyle başladığını ve birkaç ay önce hastaneye kaldırılmasıyla artırıldığı iddia edildi.

Yediot Ahronot, Abbas’ın “Hilafet Savaşı”nın sembolik bir savaş olmayacağını ifade ederek, son zamanlarda Fetih liderlerinin Batı Şeria’daki silahlı grupları saflarına aldığını iddia etti. İddiaya göre Fetih liderleri, Mahmud Abbas’ın tek başına bulunduğu Filistin Ulusal Yönetimi Başkanlığı, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) başkanlığı ve Fetih Hareketi başkanlığı için kendisini aday olarak görüyor.

İsrail medyasına göre bu liderler arasında, Fetih Hareketi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Cibril er-Racub, Filistin İstihbarat Başkanı Macid Ferec, Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Mahmud el-Alul, 2. İntifada sırasında Batı Şeria’daki eski İstihbarat Başkanı Tevfik Tiravi bulunuyor.

Gazeteci Eliour Levy, “Fetih’in liderleri ile Devlet Başkanı Abbas’ın arasındaki çatışma, Batı Şeria sokaklarında şiddetli çatışmaya yol açacak” dedi. Kanal 10’nun siyasi ilişkiler muhabiri Barak Ravid bu durumun İsrail güvenlik yetkilileri tarafından sunulan basın brifingine benzediğini ifade etti.

İsrail medyası, bu durumun İsrail İstihbaratında büyük bir endişeyle takip edildiğini açıklayarak, istihbaratta bu konunun birkaç kez görüşüldüğünü ve böyle bir çatışma sonucunda FKÖ ve Fetih’deki tüm grupların kaybedeceği kanısına vardıklarını bildirdi. Ayrıca İsrail medyasında bu durumdan karlı çıkan tek tarafın Hamas olacağı işaret edildi.

Gazeteci Levy, Fetih liderleri arasında Batı Şeria’daki Filistin yönetimi liderliği konusunda çatışma çıkması durumunda sokaklarda şiddetli çatışmaların yaşanacağını ifade ederek, bu çatışmaların İsraillilere karşı saldırılara yol açan bir kaos ortamına dönüşebileceğini ifade etti. Levy, böylesi bir senaryoda İsrail ordusunun müdahalesinin zorunlu olacağını işaret ederek, ordu saflarına yaralanmalara neden olacağı gerekçesiyle İsraillilerin tüm bunların yaşanmamasını temenni ettiğini belirtti.

Öte yandan Şarku’l Avsat’a konuşan Fetih lideri yayınlanan bu haberlerin İsrail’in klasik oyunları olduğunu ifade ederek, yorum yapmaya layık bir durum olmadığı belirtti. Liderlerden biri ‘İsrail’in yanlı savaşlarla dikkati dağıtmaya çalıştığını’ söylerken, bir diğer lider ise, “İsrail Fetih hareketi ve FKÖ tarafından reddedilen yüzyılın anlaşmasını uygulamak için Gazze Şeridi’ndeki yeni müttefikine-suç ortağına- yardım etmek amacıyla ne isterse onu yayıyor” diye konuştu.