Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fetih üyeliğinden Hizbullah ile mali ve askeri bağlantıya Cemal Süleyman | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şarku’l Avsat/Beyrut

Lübnan’ın güneyindeki Miye Miye Filistin Mülteci Kampı’nda Fetih ve Ensarullah hareketleri arasında geçen pazartesi gecesi çatışmalar yaşandı. Çatışmaların ardından iki hareket arasındaki uzlaşının sona erdiğini belirten Fetih kaynakları, Ensarullah Genel Sekreteri Cemal Süleyman’ın Lübnan’ın güneyindeki Ayn el-Helva Filistin Mülteci Kampı’na götürülmesi, Fetih’e katılmasından bu yana üstlendiği rolün sorgulanması ve askeri varlığının sona erdirilmesi gerektiğini belirtti.

1976’da Filistin silahlı mücadelesinin düzenli bir üyesi olmasından bu yana Miye Miye kampında yaşayan Fetih hareketi üyesi bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Süleyman 1982 yılında Lübnan işgal edildikten sonra İsrailliler tarafından tutuklandı. Serbest bırakılan Süleyman, Lübnan’ın Sayda şehrinde direniş hücreleri kurdu. Süleyman’ın adı İsraillilere yönelik düzenlediği eylemlerle duyuldu. Aynı zamanda ciddi davalar ve soruşturmalar olmaksızın Filistinlilerin İsrail’le mücadelesi bahanesiyle suikastlar konusunda uzmanlaştı. 1985’te İsrail ordusunun güney Lübnan’dan çekilmesinin ardından Süleyman, Filistin kamplarının kuşatılması sırasında Hizbullah’la yakınlaştı. 1987’de Filistin lideri Yaser Arafat tarafından yeniden toparlanmak ve 17’inci Kuvvetleri’i kurmakla görevlendirilen Fetih liderlerinden Rasim el-Gul kaçırıldı. Süleyman, Gul’u öldürmekle suçlandı. 1990 yılında Hizbullah ile Emel Hareketi arasında yaşanan çatışmalarla birlikte Yaser Arafat, Filistinli savaşçılara iki tarafı ayıran bir güç olmaları emri verdi. Ancak o dönem Fetih liderlerinden biri olan Süleyman, Arafat tarafından görevlendirilen Filistinli savaşçıları Cebel el-Halib’de tasfiye etti. Gömüldükleri toplu mezar bugün halen duruyor. Süleyman, Fetih Hareketi tarafından muhalif olarak kabul edildi.”

Ancak Uluslararası Direniş Alimleri Birliği Başkanı Şeyh Mahir Hammud, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada yaşananlara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cebel, el-Halib Muharebesi sırasında Cemal Süleyman’ın müdahalesi Hizbullah için olumlu bir sonuç doğurdu. Fetih Hareketi savaş kamplarına rağmen Hizbullah’a karşı Emel Hareketi ile ittifak halindeydi. Eğer Süleyman Hizbullah’ın Emel Hareketi’ne galip gelmesi için müdahale etmemiş olsaydı, bu tasfiye ve suikast meselesi değil, Hizbullah’ı koruma savaşı olurdu.”

Hizbullah ve Emel Hareketi arasında uzlaşının sağlanmasının ardından Cemal Süleyman, er-Rumeyle bölgesi sorumlusu Suriyeli albaya giderek burada Hizbullah’ın gözetiminde kaldı. Ayn el-Helva Mülteci Kampı’nda gözlerden kaybolan Süleyman’ın Beyrut’un güney banliyösünde Hizbullah’ın korumasında kaldığı ve bir buçuk yıllığına İran’a götürüldüğü söylendi. Suriye istihbaratının talebi üzerine geri dönen Süleyman, Miye Miye Mülteci Kampı’na yerleşti ve burada Ensarullah’ı kurma çalışmalarına başladı. İronik olan ise Fetih liderlerinden Sultan Ebu el-Ayneyn ile iyi ilişkiler içinde olmasıydı. Ayneyn Süleyman’ın Fetih’e geri dönmesi için bir takım girişimlerde bulundu. Fakat Süleyman, Hizbullah ve İran’a maddi ve askeri olarak bağlıydı. Bununla birlikte Hizbullah ile bağlantılı “Direniş Tugayları”nın bir üyesiydi ve Hamas tarafından destekleniyordu.

Fetih Hareketi üyesi kaynağa göre Süleyman’ın Miye Miye Kampı’nda etkisini artırmaya çalışması bir yarar sağlamadı. Onun ve Ensarullah’ın adı kamptaki birçok güvenlik olayı ve suikast ile ilişkilendirildi. Süleyman, 2016 yılında Fetih liderlerinden“Zoro” lakaplı Fethi Zeydan’ı öldürmekle suçlandı. Fetihli kaynak,“Fethi onun arkadaşıydı. Her gün buluşuyorlardı. Ama onu öldürdü” dedi. Zeydan’ın ölümüne neden olan ve Ayn el-Hilve Kampı’na giderken geçiş güzergahına yerleştirilen el yapımı patlayıcının detayları Lübnanlı güvenlik makamlarınca tespit edildi. Fakat herhangi bir işlem yapılmadı.

Fetih Hareketi’nin Cemal Süleyman ve 85 Ensarullah üyesini aylık maaş ile desteklemesine rağmen Süleyman Fetih’e zarar veren eylemlerine ve kamptaki genişleme politikasını sürdürmeye devam ediyor. Fetihli kaynak, Süleyman’ın Fetih Hareketi’ni onu saklamak zorunda olduğu bahanesiyle kendisine aylık maaş ödemek zorunda bıraktığını söyledi.

Şeyh Mahir Hammud da yaptığı değerlendirmede “Fetih’in Cemal Süleyman’a verdiği destek, genel olarak onu kendi içerisinde barındırmayı ve kamptaki güvenlik gücünün bir parçası olmasını hedefliyor” ifadelerini kullandı.