Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fetih’ten Hamas’a ‘Gazze’ uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fetih Hareketi, Hamas’a, Gazze’yi tamamen tecrit edecek “İnsani girişim” adı altındaki anlaşmalardan uzak durma uyarısı yaptı. Fetih tarafından yapılan uyarıda, “Asrın anlaşması olarak nitelenen anlaşmayı meşrulaştıracak ve Filistin davasını kuşatma altına alacak herhangi bir insani girişim asla kabul edilemez” denildi.

Filistin’in Ramallah kentinde, ABD tarafından başlatılan ve “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelenen barış girişimi protesto edildi. Gösterilere katılan binlerce Filistinli, ABD aleyhine slogan atarken, “bedeli ne olursa olsun girişimi reddettiklerini” ifade etti.

Fetih hareketinin davetiyle sokaklara dökülen binlerce Filistinli gösterici, Ramallah’ın orta kesiminde düzenledikleri protesto eylemlerinde, Filistin bayrakları ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın posterlerini taşıdı. Göstericiler, ABD’nin barış girişimini reddeden Abbas lehine sloganlar atarak yürüyüş düzenledi.

Protesto eylemlerine Fetih Hareketi, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve Filistin hükümetinden yetkililer de katılırken, “Filistin satılık değildir”, “Utanç anlaşmasına hayır” ve “Asrın anlaşmasına hayır” yazılı pankartlar taşıdı.

“Yardımınızı istemiyoruz”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Fetih Hareketi yardımcılarından Mahmud el-Alul, protesto eyleminde yaptığı konuşmada, ABD yönetimine seslenerek, “Yardımınızı istemiyoruz. Filistin devleti istiyoruz” dedi.

“Yüzyılın Anlaşması” girişimini başarısızlığa uğratacaklarını belirten Alul, “Bu girişim asla başarılı olamayacaktır. Bugün halkımız, Mahmud Abbas ve Filistinli yetkililerin tek başına olmadıklarını ve bu girişime karşı onlarla birlikte mücadele edeceklerini haykırmıştır” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, mülteciler sorunu ve Kudüs meselesini kapsamayan bir barış girişiminde bulunduğunu dile getiren Alul, “Mahmud Abbas’ın dediği gibi, ABD, Filistin’deki barış sürecine öncülük etme yeterliliğine sahip değildir. Kudüs Filistin’in başkentidir. Halkımız, Kudüs için binlerce şehit vermiştir. Kudüs’ten asla taviz vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ramallah merkezli Filistin yönetimi, ABD tarafından sunulan barış girişiminin Gazze’yi tamamen tecrit etmeyi amaçladığını belirterek, bu girişimi reddediyor.

Fetih Hareketi tarafından yapılan açıklamada ise Gazze’yi yöneten Hamas’a, Gazze’yi tamamen tecrit edecek bu girişim kapsamında teklif edilecek insani anlaşmaları kabul etmemesi uyarısı yapıldı. Uyarıda, “Yüzyılın Anlaşması olarak nitelenen anlaşmayı meşrulaştıracak ve Filistin davasını kuşatma altına alacak herhangi bir insani girişim asla kabul edilemez” denildi.

Fetih: Top artık Hamas’ın sahasında

Filistin ulusal davasının başarısının önünde engel olan zorlukların aşılması için yapılacak ilk işin Filistinli grupların bölünmüşlüğü bitirerek birlik olması olduğu ifade edilen açıklamada, “Top artık Hamas’ın sahasında. Hamas, Tel Aviv ya da başka başkentlerle aracılar üzerinden konuşmak yerine birlik ve Filistin halkının haklarını elde etmesi için çalışmalıdır” cümlelerine yer verildi.

Açıklama, şu ifadelerle sonlandırıldı;

“Yüzyılın Anlaşmasına karşı olduğumuzu söylemek yetmez. Hepimiz gönüllü olarak bu anlaşmanın boşa çıkarılması için çalışmalıyız. Gazze’deki insani durum ve bu durumun iyileştirilmesi için çalışmak, İsrail ve ABD’nin oyunlarına alet olmayı gerektirmez.”

Fetih, bu açıklamayla, Katar’ın Filistin Büyükelçisi Muhammed el-İmadi’nin, “Hamas ve İsrail, BM’nin bilgisi dahilinde Gazze’deki insani şartların iyileştirilmesi için görüşmeler gerçekleştiriyor” şeklindeki açıklamasına cevap verdi.