Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

FIFA Başkanı Infantino: Ruhani kadınların maçlara katılmasına izin verileceği sözünü verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

FIFA Başkanı Gianni Infantino, dün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin kendisine kadınların da artık maçlara katılabileceği sözünü verdiğini bildirdi.

İran’ın en güçlü takımları Beyruzi ve İstiklal arasında gerçekleşen futbol maçını izlemek için Tahran’da bulunan FIFA Başkanı Ruhani ile bir araya geldi.

İran zamana ihtiyacı var

Reuters’e göre, Infantino bugün Zürih’teki FIFA genel merkezdeki bir etkinliğe katıldığı sırada, ‘’Yakın zamanda kadınların da futbol maçına katılabilmelerine izin verileceğine dair söz aldım. Ruhani bu gibi meselelerde İran gibi ülkelerin zamana ihtiyacı olduğunu belirtti.

İran’da kadınların da futbol maçlarına katılabilmesini savunan Open Stadiums grubu, dün yayınladığı mesajda, Beyruzi ve İstiklal takımları arasında oynanan müsabakanın gerçekleştiği Azadi stadının yakınında bazı kadınların tutuklamaya maruz kaldığını aktardı.

Grubun twitter hesabı üzerinde yayınlanan mesajda, ‘’ Gianni Infantino’nun rahatça izleme imkanı bulduğu maça sadece erkekler alındı. Ancak kadın taraftarlar gözaltına alındı’’ ifadeleri yer aldı.
Tutuklamayla ilgili iddiaları reddeden İran İçişleri Bakanlığı Resmi Sözcülüğü, ‘’Tutuklama yok. Taraftar kadınlar uygun bir yere intikal ettirildiler’’ açıklamasını yaptı.

Ruhani çalışma ofisi iddiaları reddetti

FİFA Başkanı’nın açıklamalarına karşı Ruhani’nin çalışma ofisinden hemen yanıt geldi, ‘’Kadınların oyun statlarına girme yasağının kaldırılacağı yönündeki haberler doğruyu yansıtmıyor’’ denildi.