Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipin ordusu DEAŞ’a karşı mücadelede son aşamaya girdi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler’deki kriz, yüzüncü gününe girerken, Filipin kuvvetleri, Maravi şehrini DEAŞ’a bağlı silahlı gruplardan temizleme ve rehineleri kurtarma çabalarına devam ediyor. Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Maravi’nin bir kısmını kontrol eden DEAŞ’lı militanlara karşı 3 ay önce başlatılan savaşın, son aşamada olduğunu açıkladı.

Filipin kuvvetleri, 23 Mayıs’ta başlayan kriz sonrasında militanlar tarafından kontrol edilen bölgelerin çoğunun kontrolünü sağlamayı başardı. Ordu sözcüsü Restituto Badia, Maravi şehrinde yarım kilometrelik bir alanda hala yaklaşık 40 militanın bulunduğunu belirtti. Ancak Badia, gizli olabileceği için bölgede var olan birçok yapı konusunda da uyarıda bulundu. Bölgedeki yerel komutan ise, hala bir meydan savaşı beklendiğini kaydetti.

Öte yandan DEAŞ’a bağlı militanlar, ABD hava uçaklarının eşlik ettiği büyük askeri saldırıya da tünel ve siperlere gizlenerek dayanabilmeyi başardı. Militanların, aralarında bir Katolik rahibin de bulunduğu birçok kişiyi rehin tuttuğu belirtildi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Maravi’nin bir kısmını kontrol eden DEAŞ’lı militanlara karşı 3 ay önce başlatılan savaşın, son aşamada olduğunu açıkladı.

Fransız Basın Ajansı’nın belirttiğine göre Başkan Rodrigo Duterte, “Şuan son aşamadayız. Hava aracılığı da dâhil bölgeye derhal polis gönderiyoruz” dedi.

DEAŞ militanlarına karşı ABD tarafından da desteklenen hava operasyonundaki savaşçılar, Maravi’de büyük bir bölgeyi yok etti.

Başkan Duterte ise yaptığı açıklamada, Maravi’deki savaş biterse bile militanların Filipinler’de başka bölgelere saldırabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Duterte, DEAŞ’a bağlı militanların, Maravi’de birçok bölgeyi ele geçirmesinin hemen ardından Güney Filipinler’de sıkıyönetim ilan etmişti.

Filipin kuvvetleri, aralarında 133 askerin ve 617 militanın de bulunduğu 830’dan fazla kişinin öldüğünü bildirdi. Ayrıca 45 sivilin militanlar tarafından idam edildiği belirtildi.

Ebu Seyyaf terör örgütü liderlerinden İsnilon Hapilon’un da aralarında bulunduğu Maravi’yi kontrolünde barındıran DEAŞ militanları liderliğinin, hala şehrin içinde bulunduğu tahmin ediliyor.

Hapilon’un, DEAŞ terör örgütünün Filipinler’deki lideri olduğu, Ömer ve Abdullah Muti liderliğindeki bir grup silahlı tarafından desteklendiği biliniyor.