Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipinler, ABD’de terör eylemleri planlayan teröristin iade işlemlerine başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler Adalet Bakanlığı, New York’taki Times Meydanı’ndan terör faaliyetlerine karıştığından şüphelenilen bir kişinin ABD’ye teslim edilmesi için adli işlemlere başlanacağını açıkladı.

Filipinli Russell Salik ve iki kişi, geçtiğimiz yıl DEAŞ adına saldırı düzenlemekle planlamakla suçlanıyor. Salik, geçen Nisan ayında Filipinler’de tutuklanmış, ABD Adalet Departmanı Manila Yönetimi’nden suçlunun kendisine iade edilmesini talep etmişti.

Filipinler Adalet Bakanı Vitaliano Aguirre dün yaptığı açıklamada, “İade işlemleri için takip edilmesi gereken prosedürler var. Süreci başlatmamız gerekiyor. Bu daha önce de yürüttüğümüz olağan bir uygulama” açıklamasında bulundu. Adalet Bakanı ayrıca Salik’in yerel bir mahkemede soruşturmasının yapıldığını belirtti.

Salik, geçtiğimiz yıl New York’ta Times Meydanı ve Manhattan’ın metrosunun bombalanması da dâhil olmak üzere saldırı planlamaktan sorumlu olan üç kişiden biri. Diğer şüpheliler 2016 eylül ayında Pakistan’da tutuklanan 19 yaşındaki ABD’li Talha Harun ve New Jersey’de tutuklanmasından bu yana gözaltında tutulan Kanadalı Abdurrahman el-Behnesavi.

Filipinler Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ernesto Abella da yaptığı açıklamada Filipin Hükümeti’nin New York’taki saldırıyı desteklemekle suçlanılan Filipinli doktor Salik’in iade işlemlerinin başladığını doğruladı. Salik’in geçen nisan ayından bu yana Filipin Ulusal Soruşturma Bürosu tarafından gözaltında tutulduğunu, terör eylemlerine destek vermenin yanı sıra gasp ve cinayet suçlamaları nedeniyle de sorguya çekildiğini bildirdi. Abella, Salik’in bir terör örgütüne bağlı olması şüphesiyle 2014 yılından bu yana izlendiğini ve Ortadoğu, ABD ve Malezya’da terörist olduğundan şüphelenilen kişilere maddi destek sağladığını kaydetti.