Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipinler, Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyacağı iddialarını yalanladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Kaitano, ülkesinin İsrail Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayacağını söyleyerek, bu yöndeki iddiaları yalanladı.

Kaitano, dün, Filipinler’in Başkenti Manila’da yayın yapan JMA Televizyonu’na yaptığı açıklamada, İsrail’in, Filipinler’e Büyükelçiliğin taşınması konusunda herhangi bir talepte bulunmadığını ifade etti.

Bakan, açıklamasında, “Ortadoğu’daki bütün dostlarımıza, İsrail’deki Büyükelçiliğimizi Tel Aviv’den Kudüs’e taşımak için herhangi bir girişimde bulunmadığımızı açıkça söyledik” dedi.

“Biz her zaman barışçıl çözümden yanayız”

Filipinler hükümetinin, Filistin’de iki devletli çözümü desteklediğini ve İsrail-Filistin barışı için yapıcı bir rol üstlenmek istediğini dile getiren Kaitano, “Biz her zaman barışçıl çözümden yanayız” şeklinde konuştu.

İsrail’de yayın yapan medya organları, aralarında Filipinler, Güney Sudan ve Romanya’nın da bulunduğu 10 ülkenin, İsrail’deki Büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımayı planladığını iddia etmişti.

Filipinler, geçtiğimiz hafta, ABD’nin Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıması kararına ilişkin düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu oylamada çekimser kalan 35 ülkeden biriydi.