Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipinler lideri Duterte, BM yetkilisini “tokatlamakla” tehdit etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler lideri Rodrigo Duterte, ülkesinin uyuşturucuya karşı verdiği savaşı eleştiren Birleşmiş Milletler’in (BM) “yargısız infazlar özel raportörü” olarak nitelendirdiği Agnes Callamard’ı gördüğü yerde tokatlamakla tehdit etti.

Duterte, önümüzdeki hafta Manila’daki dünya liderlerinin zirvesi öncesinde uyuşturucu savaşını güçlendirmek için yaptığı konuşmada, “Bu raportörü sizin önünüzde tokatlayacağım. Neden mi? Çünkü beni aşağılıyor” ifadelerini kullandı.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi için Vietnam’ın Da Nang kentinde bulunan Duterte yaptığı açıklamada “Gençken hapse girer çıkardım. Orada burada kavgalarım oldu” dedi.

AFP’nin naklettiği haberde Duterte’nin “Henüz 16 yaşındayken birini bıçaklayarak öldürdüm” ifadesini kullandığı belirtildi.

Duterte’nin 16 ay önce iktidara gelmesinden bu yana Filipin polisi 3 bin 667 kişiyi öldürdüğünü açıkladı. Yapılan açıklamalar uyuşturucu satışı ile ilgisi olduğu öne sürülen ve kimliği belirlenemeyen 2 bin 290 kişinin de polis tarafından öldürüldüğü kaydedildi.

Filipinler lideri Duterte halen ülkesindeki popülerliğini koruyor. Filipinlilerin geneli Duterte’nin ülkeyi yaşanabilecek, daha güvenli bir yer haline getirdiği inancında.