Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Filipinler savaşmaya hazır” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinli üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Filipinler hükümetine, Çin’e tahammül ettiği ve Çin’in Güney Çin Denizi’ni militarize etmesine izin verdiği şeklinde gelen eleştirilere yanıt olarak, Filipinli askerlerin ihtilaflı sularda tacize maruz kalması halinde Filipinlerin savaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Çin’in füze sistemlerini Filipinler’in başkenti Manila’nın seçkin ekonomik bölgesini de içine alan denizde yer alan yapay adalara kurmasıyla ilgili çıkan haberlerin ardından Pekin’e cevap vermediği için eleştirildi. Dutarte’ye muhalif olanlar, hükümetinin diplomatik protesto bile uygulamaması konusunda tepki gösterdi. Ancak, Duterte seleflerinden farklı olarak, Pekin’le iyi ilişkilere sahip ve birlikte yatırım yapmak istiyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Hermogenes Esperon, Filipinler’in her zaman gerginliği gidermek için müzakere yapma yönünde çabalayacağını fakat ordunun kışkırtılması veya saldırıya uğraması durumunda, kırmızı çizgisi aşıldığı için son çare olarak savaşı kabul edebileceğini dile getirdi.

Çin yapay adaylar inşa ediyor

Pekin, yılda 3 trilyon dolar değerinde ticari mal taşınan Güney Çin Denizi’nin büyük bölümünde hak iddia ederken, son yıllarda yapay adalar inşa ederek bunları savunma hakkına sahip olduğunu öne sürüyor.

Filipinler, geçtiğimiz hafta tartışmalı sulardaki Çin’in bombardıman uçaklarının varlığı konusunda derin endişesini belirtmiş, fakat Pekin’in adaya konuşlandırdığı füze sistemlerine karşı güçlü bir cevap vermemişti.