Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipinler’de 12 DEAŞ’lı öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler ordusu tarafından bugün yapılan açıklamada, ülkenin güneyinde bulunan Mindanao adasında gerçekleştirilen kara ve hava operasyonlarında 12 DEAŞ militanın öldürüldüğü bildirildi.

Ordu saldırıları, militanların şehirlere saldırı gerçekleştirmesine engel olmak için düzenlenen önleyici eylemler olarak nitelendirdi.

Ordu Sözcüsü Yarbay Jerry Bisana, Maguindanao bölgesindeki Moro İslami Kurtuluş Cephesi’nin (MİKC) kamplarına yönelik ilerleyişlerini sürdüren kara birliklerine hava kuvvetleri de destek verdiğini belirtti.

Bisana yaptığı açıklamada, iki MG 520 saldırı helikopteri bu sabah örgütün saldırı planlarını bozmak üzere baskın düzenlediğini ifade etti.

Ordu, isyancılara teslim olmaları için bir mesaj göndermek istediğini söyleyerek, “Ya savaşın ya ölün” dedi.

İstihbarat raporları ve savaştan kaça sivillerin ifadelerine göre pazartesi başlayan saldırılarda yaklaşık 12 militanın öldürüldü. Ordu, operasyonlarını Maravi’den sonra Ahvar’da sürdürdü.

Militanlar tarafından silah depolanan ve el yapımı patlayıcıların saklandığı iki bölgenin, ordunun kontrolüne geçtiğini ifade eden Bisana, söz konusu operasyonlar sırasında çok sayıda askeri teçhizatın ele geçirildiğini ifade etti. Helikopterler ve zırhlı araçlar tarafından desteklenen operasyonlarda geçtiğimiz ay boyunca 40’tan fazla örgüt militanı öldürüldüğü bildirdi.