Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipinler’de cezaevinden firar eden tutuklulardan üçü öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Üst düzey bir yerel polis, Filipinler’in güneyindeki Jolo adasında firar eden tutuklulardan üçünün öldürüldüğünü, Ebu Seyyaf terör örgütü zanlısı altı kişide dahil olmak üzere diğerlerinin kaçtığını açıkladı. Tutuklular, karakol hücresindeki demir parmaklıkları kırmayı ve binanın ikinci katından atlayarak kaçmayı başardı.

Alman Haber Ajansı’na göre, firarilerden biri yaralandı ve tutuklandı, 3’ü de polisin yakalama girişimleri esnasında öldürüldü. Öldürülen üç tutuklu, uyuşturucu sebebiyle tutuklanmıştı.

Polis, kaçmayı başaran, Ebu Seyyaf terör örgütü zanlısı olan ve yasadışı şekilde ateşli silah ve patlayıcı bulundurma ile itham edilen altı kişi dahil, on tutuklunun arama çalışmalarına devam edildiğini sözlerine ekledi.

Ebu Sayyaf silahlı gruplar içerisinde en aktifi olarak biliniyor ve terör örgütü DEAŞ ile ittifak ettiğine inanılıyor. Örgütün lideri olarak, hala kuşatma altında olan Marawi kentindeki hükümet güçleri ile mücadele eden DEAŞ’a biat eden bir komutan belirlenmişti.

Ebu Seyyaf militanları, cumartesi günü Filipin Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’in bölgedeki ordu kampına yaralı askerleri ziyaretine saatler kala Jolo adasında bir okul inşaatında çalışan işçileri kaçırdı.

Raporlara göre, Ebu Seyyaf her bir işçi için akrabalarından 20 bin dolar fidye istiyor.

Filipin askeri, şehrin güneyindeki Marawi kentinde yedi haftadan bu yana devam eden kuşatma esnasında, Radikal İslamcı militanlarınca infaz edilen sivil sayısının 45’e ulaştığını dün açıklamıştı. Filipin askeri, bölgede DEAŞ tarafından infaz edildiklerini düşündükleri bazı iskelet kalıntılarına da ulaştılar.

Yayınlanan bir rapora göre, bölgede, savaş bölgesinde sıkışıp kalmış, yağma ve silahlı saldırı sonucu esir düşmüş ve militanların elinde olan, infaz edilmekten korkan çoğu sivillerden oluşan yüzlerce insan var. Raporda ayrıca, teröristlerin elinde acımasızca öldürülenlerin sayısının çok daha fazla olduğuna inanıldığı yer aldı.

Kriz, 23 Mayıs’ta hükümet güçlerinin DEAŞ bölge liderini tutuklamaya çalışması sonrası yüzlerce silahlı militanın şiddet gösterileri ile başlamıştı. Şu ana kadar toplam ölü sayısı, 392’si militan, 92’si hükümet güçlerinden toplam 529 kişiye ulaştı.