Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipinler’de DEAŞ’tan temizlenen Maravi’de hayat normale dönüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinlerin güneyinde bulunan Maravi şehri sakinleri, 5 aydır DEAŞ’e karşı verilen kanlı mücadele sonrası dün evlerine dönmeye başladı. Fakat, askerlerin kalan militanları bulmak için yaptıkları tarama faaliyetleri sırasında silah sesleri duyuldu.

Filipinli öğretmenler, dün harap olan Maravi şehrine dönen ailelere evlerinde bulabilecekleri patlamamış bombalar konusunda eğitim vererek evlerini bombalardan arındırmanın gerekliliğini vurguladılar.

Şehir büyük yıkıma uğradı

Şehir DEAŞ militanları ile 5 aydır süren çatışmalar nedeniyle yıkıma uğradı. Hükümet pazartesi günü yapılan askeri operasyonların sona erdiğini açıkladı. Filipinler’in yıllardır karşı karşıya geldiği en büyük güvenlik krizi içerisinde restorasyon ve rehabilitasyon çalışmalarının başlatılmasına izin verildi.

Güvenlik güçleri, 154 gün süren çatışmalarda, militanları şehirden temizlemek için çok sayıda topçu atışı ve hava saldırıları düzenledi. Bombalar da dahil olmak üzere büyük miktarda silah depolandı. Şehirdeki öğretmenler çocuklara ve ailelerine köylerinde patlamamış havan topu, bomba, roket gibi patlayıcılar hakkında bilgilendirmelerde bulundular. Öğretmenler özelikle, bombalarla oynayan ve onları ateşe vermeye çalışan meraklı çocuklar konusunda uyarılarda bulundu.

Eğitimlere katılan bir ev hanımı olan Zübeyde Sadik, “ Bu eğitim, bir baba gibi öğrenmemize yardımcı oluyor. Çocuklarımıza bombalara yaklaşmamaları ve dokunmamaları gerektiğini anlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Bombalar hakkında bilgilendirme yapan okul müdürü Luminaug Manoga, yaptığı açıklamada, “İnsanlara riskleri öğretmek önemlidir” ifadelerini kullandı.

Maravi’de 1100 kişi öldü

Savunma Bakanlığı yetkilileri pazartesi günü yaptığı açıklamada meydana gelen çatışmalar soncunda yaklaşık 1100 kişinin öldüğünü açıkladı. 300 bin kişinin evsiz kalmasına neden olan çatışmalarda 920 militanın öldürülmesinin yanısıra 165 polis memuru ve en az 45 sivil hayatını kaybetti. Çatışmalar, Maravi’nin doğu kısmının yarısında geniş çaplı yıkıma yol açtı. Söz konusu operasyonlar, bir mescitte gerçekleşen ve onlarca militanın öldürüldüğü çatışmayla sona erdi.

Militanlar, Maravi şehrini 23 Mayıs’ta işgal etti. Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ve emniyet uzmanları söz konusu işgali Güneydoğu Asya’da DEAŞ örgütüne ait bir üs kurmaya çalışmak olarak değerlendirdi. Şehir sakinlerinden Cemaliye Lomontong (40) yakınları ile operasyonlar sırasında sert çatışmaların yaşandığı mahallelere giderken AFP’ye verdiği röportajda, “Biz korkuyoruz. Fakat evlerimizde güvende olmak istiyoruz. Televizyondan tutun dizüstü bilgisayarlara kadar taşınabilir tüm eşyalarımız yağmalandı” dedi. Dün sabah Maravi’nin doğu taraflarına sadece bir grup sivil vardı. Zaman zaman silah ve patlama sesleri duyuldu.

Öte yandan, Maravi kuvvetleri komutan yardımcısı Albay Romeo Browner, duyulan seslerin çatışmaların yeniden başlaması anlamına gelmediğini vurguladı. AFP’ye yaptığı açıklamada, askerlerin saklanmış olma ihtimali bulunan militanları tarama faaliyetleri gerçekleştirdiğini, döşenen bombaları kontrollü olarak patlattıklarını belirtti. Browner açıklamasında, “ Şehirde hala militanlar olabilir. Bu neden işitilen sesler gerçekleştirilen tarama faaliyetlerinin bir parçasını oluşturmakta. Binalarda gedik ve tüneller varsa ışık tutup içeriye bakmadan önce askerler içeriye ateş açıyorlar” ifadelerini kullandı. Fakat şehrin batı kısmında savaş görülmemekte ve yüzlerce vatandaş evlerine dönmeye başladı.

İşadamı Gunaranco Mapende (46), ordu kontrol noktasının AFP’ye verdiği röportajda, “Hüzünle karışık bir mutluluk hissediyorum. Mutluyum çünkü evlerimize geri dönebiliyoruz. Aynı zamanda şehrimin bu hale gelmesinden dolayı üzgünüm” şeklinde konuştu. Ev eşyaları ve gıda ürünleri satan küçük mağazalar yeniden açıldı.

Yerel hükümet yetkilileri ve yardım görevlilerine göre, şehir sakinleri geri dönseler dahi şehrin büyük bir kısmı yaşanılır halde değil. Şehrin yeniden imarı için yıllara ve milyon dolarlara ihtiyaç var.

Duterte, son günlerde Maravi’de militanlar yenilgiye uğrasa dahi, yakınlardaki şehirlerde veya Filipinler’in güneyinde gizlenmiş militanlar olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Yeni saldırıların gerçekleşebileceğini de belirtti. Duterte, “Dikkatli olmamız gerek. Çünkü şu ana kadar hiçbir ülke DEAŞ’tan tam anlamıyla kurtulamadı” şeklinde konuştu.

“Şehir sakinlerinin bazıları geri dönmeyecek”

Maravi’deki Filipinler Kızılhaç Operasyonları Müdürü Eric Acron, “Birçok vatandaş güvenlik endişeleri yüzünden veya yıkılmış mahallelerde yaşayamayacakları için şehre dönmeyebilir. Pek çok faktör var. Bazıları ise bu sürecin mücadelenin yeniden başlamasından önce kısa bir barış dönemi olduğunu düşünüyor. Bazıları, işlerine devam edebilecek bir yer bulmak isteğiyle geçim kaynağı ve yeni bir iş arıyor ” ifadelerini kullandı.

Duterte, Maravi’deki çatışmalar başladıktan sonra Filipinler’in güneyindeki üçte birinde sıkıyönetim ilan etti. Bölgede çoğunluğunu Müslüman azınlığın oluşturduğu 20 milyon nüfusu bulunmakta. Devlet başkanı DEAŞ’ın yönettiği şiddet ve radikalizmin yayılmaması için askeri yönetimin gerekli olduğunu vurguladı. Çatışmalar sona ermesine rağmen sıkıyönetim kaldırılmadı.