Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipinler’de eski bir DEAŞ lideri yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler güvenlik güçleri, DEAŞ’ın eski yöneticisi olduğundan şüphelenilen bir kişiyi gözaltına aldı. Filipinler Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Fehmi el-Esved isimli zanlı aylarca süren operasyonlar sonucunda yakalandı. Açıklamada, “Polis soruşturmasında el-Esved terör örgütüne mensup olduğunu itiraf etti” ifadeleri kullanıldı.

Filipinler Emniyet Genel Müdürü Ronald Dela Rosa yaptığı açıklamada, zanlı Fehmi el-Esved’in ve kız arkadaşı Anabel Moncera Salipada’nın başkent Manila’daki evlerinde yakalandığını duyurdu. Rosa, zanlının Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) doğduğunu, Libya ve Tunus asıllı olduğunu, ancak uzun yıllar Suriye’de yaşadığını belirtti. El-Esved’in, geçtiğimiz yıl Maravi kentini kuşatan DEAŞ yanlısı “Mauti” grubunun propagandasını yapmaya çalıştığına dikkati çekti. El-Esved soruşturması sırasında polis suçlamalarını önce reddetti.

Rosa, yürütülen operasyonlar kapsamında, hükümet güçleri tarafından eve düzenlenen baskında mühimmat, farklı çeşitlerde silahlar ve patlayıcı malzemeler ele geçirildiğini açıkladı.

Zanlı Fehmi el-Esved, Temmuz 2016’da sahte bir pasaportla İran’dan Filipinler’e giriş yaptı. Rosa’nın açıklamasına göre, Filipinler göçmenlik birimleri el-Esved’i tespit etmede başarısız oldu. Genel Müdür Rosa ayrıca zanlının, 2016- 2017 yıllarında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur ve İstanbul’da faaliyet gösterdiğini söyledi.

Ronald Dela Rosa’nın açıklamasına göre, soruşturmacılar zanlının geçtiğimiz yıl DEAŞ tarafından Maravi kenti kuşatmasına karışıp karışmadığını tespit etmeye çalışıyor.

Maravi kentini DEAŞ unsurlarından temizleme operasyonları sırasında, çoğunu teröristin oluşturduğu yaklaşık bin 100 kişi hayatını kaybetmişti. Ancak Suriye’de yaşadığı yenilginin ardından terör örgütünün güneydoğu Asya’da faaliyet göstermesi endişeleri bölgede hala hakim.

Öte yandan Ronald Dela Rosa yaptığı basın açıklamasında, zanlının Suriye-Türkiye sınırındaki DEAŞ örgütünün eski bir üyesi olduğunu açıkladı. El-Esved’in şu anda Filipinler’de yeni üye kazanmak için DEAŞ propagandası yaptığını söyleyen Rosa, istihbaratın, sahte bir Tunus pasaportu ile Temmuz 2016’dan beri Malezya ve Türkiye üzerinden Manila’ya gelen zanlı hakkında hala bilgi toplamaya çalıştığını vurguladı. Rosa ayrıca, zanlının elde ettiği üyelerin sayısını öğreneceklerini kaydetti.

Emniyet Genel Müdürü Rosa, Manila’daki evlerine baskın yapılarak yakalanan el-Esved ve kız arkadaşını kameralar karşısına çıkardı. Bu bağlamda Rosa, tehlike oluşturan uluslararası ve yerel gruplarla bağlantılarına dair geniş kapsamlı soruşturmaların sürdüğüne de dikkati çekti.

Polisin, zanlının dairesine el koyduğunu söyleyen Dela Rosa, dairede mühimmat, farklı çeşitlerde silahlar ve patlayıcı malzemeler ele geçirildiğini belirtti.

Diğer taraftan aktarılan bilgilere göre zanlı, pasaportunun sahte olduğunu itiraf etti, ancak silah bulundurduğu iddialarını reddetti. Zanlı ayrıca, Filipinler’de bir eylem yapma niyeti taşımadığını savundu.

Zanlı Esved’in soruşturma sırasında “Eğer bir insanın saldırı düşüncesi varsa, o bu saldırıyı gerçekleştirmek için iki yıl bekler mi?” diyerek polisin yalan söylediğini iddia etti.

Geçtiğimiz yıl Maravi’de yaşanan çatışmalar sırasında en az 40 sivil olmak üzere bin 100’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte de bölgede sıkı yönetim ilan etmişti. Bu bağlamda güvenlik görevlilerinin DEAŞ’ın yeni üyeler elde ettiği ve Maravi’de yeni bir saldırı planı yaptığı uyarısının ardından sıkı yönetim 2018 yılı sonuna kadar uzatıldı.