Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipinler’deki operasyonlarda ölenlerin sayısı bini geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler’de çatışmalar sürüyor. Ordudan yapılan son açıklamalarda, ülkenin güneyindeki radikal militanlar tarafından işgal edilen Maravi’nin mahallelerinde şu ana kadar düzenlenen operasyonlarda binden fazla kişinin öldüğü yönünde.

Filipin savaş uçaklarının ağırlıklı olarak Katolik nüfusa sahip Maravi’de, Müslümanların yaşadığı bölgelerdeki uçuşları sürüyor. Askerler binaların kontrolünü ele geçirmek için çatışmalara devam ediyor.

Ordu, militanların sınır dışı edilmesi için bir süre belirledi. Kısa süre önce de benzer bir süre belirlenmiş ancak DEAŞ’a biat eden gruplar tarafından binalara yerleştirilen bubi tuzakları nedeniyle plan ertelenmişti.

Militanlarla mücadele eden güvenlik birimlerinin komutan yardımcısı Albay Romeo Brawner yaptığı açıklamada “Maravi kuşatmasının çok yakında sona ereceğini umuyoruz” ifadelerinin kullandı.

Çatışmalar mayıstan bu yana sürüyor

Filipinler’de çatışmalar, hükümetin uluslararası alanda en çok arananlar listesinde yer alan ve DEAŞ’a biat eden Maute örgütünün lideri Isnilon Hapilon’u yakalama girişiminin başarısız olmasından sonra, mayıs 2017’de başlamıştı. Aralarında yabancıların da bulunduğu yüzlerce silahlı aşırılık yanlısı, Maravi’deki kaostan faydalanarak bölgedeki tüm mahalleleri ele geçirmişti. Ordudan yapılan açıklamada “Isnilon Hapilon’u yakalamak için erken harekete geçilmesi radikal militanların harekete geçmesine yol açtı” ifadesi kullanıldı.

Bilanço ise ağır. Ordudan yapılan açıklamalar mayıs ayından bu yana yaşanan çatışmalarda, 822 militan, 162 asker ve 47 sivilin öldüğü, 20 askerin de yaralandığı yönünde. Ayrıca DEAŞ’a biat eden Isnilon Hapilon ve Ömer Hayyam Muti’nin de aralarında bulunduğu 40 militanın yaralı olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta Filipin Ordu Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, isyanın 15 Ekim’den önce sona erdirileceği duyurulmuştu. Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’ye göre çatışmalar çok yakında sona erecek.