Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipinler’den DEAŞ’a ‘Ya teslim olun, ya da ölün!’ çağrısı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler Ordu Komutanı General Eduardo Anu, Maravi şehrindeki DEAŞ militanlarını teslim olmak ya da ölmek arasında seçim yapmaları tehdidinde bulundu.

General Eduardo Anu yaptığı açıklamada, son aşamada olduklarını, Bu sebeple çatışmanın yoğunlaştığını ancak yakın zamanda sonlanacağını duyurdu.

Alman Haber Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre, “Ya teslim olun, ya da orada ölün” çağrısı yapan Anu, ardından Maravi şehrinin yeniden imarı için çalışacaklarını kaydetti.

Askeri istihbarat raporlarına göre ise, Maravi kentini ele geçiren DEAŞ bağlantılı grupların liderleri Isnilon Hapilon ve Ömer Mavte, hala hayattalar ve çatışmanın ana bölgelerindeler. Rapor ayrıca, üçüncü lider Abdullah Mavte’nin ise geçtiğimiz ay gerçekleşen saldırılarda öldüğünü bildirdi.

Maravi’deki çatışmalar, hükümet güçlerinin Hapilon’u yakalama girişimlerinin ardından yüzlerce militanın şehre saldırması ile 23 Mayıs’ta başlamıştı. Bölgede başlayan kriz sebebiyle 800’den fazla kişi hayatını kaybetmiş ve yarım milyondan fazla insan da evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Öte yandan Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, dün yaptığı açıklamada, Endonezya ve Malezya ile DEAŞ terör örgütünün ideolojisinden esinlenen aşırılık yanlısı gruplarla mücadele etmek için bir kuvvet oluşturma ihtimalini görüşeceğini kaydetti.

Reuters Haber Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre Duterte, gazetecilere, “Görüşme konusunda anlaştık. Sadece uygun zamanı bekliyoruz” açıklamasında bulunurken, ortak bir görev gücü oluşturma ve sınırlarını Malezya ve Endonezya makamlarına açma durumlarının görüşüleceğini kaydetti.

Haziran ayında söz konusu üç ülke, istihbarat bilgisi alışverişi ve terör finansmanına karşı koyma hususlarında anlaşmaya varmışlardı.

Kasım ayında ise Filipinler, aşırılık yanlısı Ebu Seyyaf militanları tarafından kaçırma ve korsanlık olaylarıyla mücadele etmek için, Malezya ve Endonezya’ya kara sularında ‘izleme operasyonları’ gerçekleştirmeleri izni vermişti.