Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipinler’i tropikal fırtına vurdu, yüzlerce kişi öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hafta sonu Filipinler’in güneyini vuran tropikal fırtına 240 kişinin ölümüne neden oldu. Cuma günü başlayan ve pazar gününe kadar devam eden fırtına ülkenin güneyini yerle bir etti.

Açıklama Filipinler Adalet Bakanı Vitaliano Aguirre’den geldi. Aquirre, Davao kentindeki bir alışveriş merkezinde çıkan ve en az 36 kişinin ölümüne yol açan yangının sorumlularının bulunması için soruşturma açıldığını belirtti.

Yapılan bir diğer açıklamada da Manila şehrinin 200 km kuzeyindeki Agu bölgesinde Noel kutlamaları için kiliseye giden iki otobüsün kafa kafaya çarpıştığı, aralarında 6 çocuğun da bulunduğu 26 kişinin yaralandığı duyuruldu. Polis yetkilisi, Manila Radyosu’nda yaptığı açıklamada otobüs şoförünün yön değiştirirken karşı yoldan gelen bir başka otobüsle çarpıştığını belirtti.

Hafta sonu meydana gelen felakette ölenlerin büyük bir çoğunluğunun Mindanao’nun batısındaki Zamboanga şehrinden ve Lanao del Sur bölgesinden olduğu kaydedildi. Yaklaşık 20 milyon nüfuslu Mindanao’da 107 kişinin halen kayıp olduğu belirtildi.

Fırtınada evsiz kalanların sayısı ise 52 bin olarak açıklandı.

Filipin adalarına her yıl yaklaşık 20 tropikal fırtına meydana geliyor. Felaket, bu yıl daha önce de ülkenin güneyindeki Mindanao’yu vurmuştu.