Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filipinli gruplardan DEAŞ’a karşı ittifak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler’de, Moro İslami Kurtuluş Cephesi ve Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi, terör örgütü DEAŞ’a karşı ittifak anlaşması imzaladı.

Filipinler’in güneyinde faaliyet gösteren gruplardan Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) ve Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden (MUKC) yapılan ortak açıklamada, Merkez Mindanao bölgesinde faaliyet gösteren DEAŞ ve onunla bağlantılı terör gruplarına karşı birlikte hareket etme kararı doğrultusunda imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, “Birlik, militanların Güney Cotabato, Sarangani ve Sultan Kudarat bölgelerinde yaşayan Bangsamoro halkının içine sızmasını engelleyecektir” ifadesi kullanıldı.

“Ortak operasyonlar düzenlenecek”

MİKC’den Muhaker İkbal, anlaşma kapsamında MİKC ve MUKC’nin ortak operasyonlar düzenleyeceğini ve istihbarat paylaşacağını kaydederek, Filipinler hükümetiyle varılan barış sürecinin DEAŞ bağlantılı gruplar tarafından bozulmasını istemediklerini bildirdi.

MUCK’dan Datu Muslimin Sema da bu çerçevede Biwang Bangsamoro Birleşik Koordine Konseyi kurulduğunu anımsatarak, “Amacımız bölgede terör eylemlerinde bulunmak isteyen unsurlara karşı halkın güvenliğini sağlamak” dedi.

Ülkenin güneyindeki direniş gruplarından MİKC, 2014’te Filipinler hükümetiyle barış anlaşması imzalamıştı. MİKC, barış anlaşması kapsamında güneyde Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı Mindanao eyaleti ve çevresindeki adalara özerlik tanıması öngörülen Bangsamoro Temel Yasası önerisini Devlet Başkanı Roderigo Duterte’ye 17 Temmuz’da iletmişti. AA