Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin: ABD Kudüs kararını geri çekmediği sürece müzakerelerin dışında kalacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada Filistinlilerin ABD’yi “önemsemediğini” söyledi. Trump, Filistinliler Washington’un denetimindeki barış görüşmelerine geri dönmeyi kabul edene kadar yüz milyonlarca dolarlık yardımı askıya alacağını duyurdu.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump, “Filistinliler bir hafta önce başkan yardımcımızın ziyaretine izin vermeyerek bize saygısızlık yaptılar. Biz onlara yüzlerce milyon dolar yardım ve destek sağlıyoruz. Bu para masaya oturarak barış müzakerelerine başlanmadığı sürece onlara gitmeyecek” dedi.

Yapılan açıklama Filistinlilerden tepki toplarken Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne’den cevap gecikmedi. Rudeyne “Eğer Kudüs masanın dışında kalacaksa ABD de aynı şekilde masanın dışında kalacaktır” ifadesini kullandı. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat da dün yaptığı açıklamada ABD Başkanı Trump’ın açıklamalarını “sorumsuzluk” olarak niteledi. Ureykat açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Trump’ın yapılacak herhangi bir barış görüşmesinde ara buluculuk yapma konusundaki ehliyetsizliğini gösteriyor. Her kim Kudüs’ün barış görüşmeleri masasından kaldırıldığını düşünüyorsa bilsin ki barış da masadan kaldırılmıştır. Bu, kapsamlı ve daimi bir barışın tesisine destek veren Araplara, Müslümanlara, Hristiyanlara ve Yahudilere hakarettir.”

Trump’ın kışkırtıcı dilini ve “ucuz siyasi mali baskı” konusundaki ısrarının yanı sıra liderlere ve Filistin halkına yönelik tehditleri ve talimatları da eleştiren Ureykat, ”ABD’nin halkımıza verdiği mali destek Trump’ın sandığı gibi minnet ve hediye değildir. Aynı şekilde uluslararası toplumun verdiği mali yardım da bağış ve yardım mevzusu değildir. Aksine işgalin biterek kendi egemenliğimizi kurana kadar uluslararası toplumun halkımıza karşı görevidir” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Pazartesi günü İsrail parlamentosunda yaptığı konuşmada, ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e 2019 sonundan önce taşımaya söz verdi. Filistinliler, salı günü işgal altındaki Batı Şeria’ya Pence’in yapacağı ziyareti ve Trump yönetiminin İsrail’e verdiği tam yetkiyi protesto etmek için grev yapmıştı. Yerleşim bölgelerinin yakınında İsrail kuvvetleri ile çatışmalar meydana gelmişti.

Barış görüşmeleri için ne kadar güvenilir olduğundan şüphe edilen Trump, Davos’ta Netanyahu ile gerçekleştirdiği görüşmelerde Arap dünyasını barış için ikna etmeye çalışarak açıklamasında ”Barış için bir önerimiz var. Bu öneri Filistinliler için hayati önem taşıyor” dedi. Bu noktada İsrail’in bazı tavizler vermesi gerekeceğini söyledi. Ancak ABD Büyükelçiliği’ni uygun bir bina eksikliğine rağmen gelecek yıl Kudüs’e taşıyacağını vurguladı. İsrail Başbakanı Netanyahu, Trump’ın sözlerini memnuniyetle karşılayarak kararı “tarihi” olarak niteledi. Ardından Trump için “Kendisi tarihi ve gerçeği biliyor. Gerçek ve hakikat üzere yetişmiş” sözlerini sarf etti. Trump’ın 6 Aralıkta Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi ve Filistin-Amerikan ilişkilerinin iyice gerilmesiyle onlarca yıldır süren ABD diplomasisi sona erdirilmişti. Yaşananların ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas salı günü Ortadoğu ziyaretini İsrail’de noktalayan Pence ile görüşmeyi reddetmişti.