Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin Başbakanı Hamdallah, Gazze’deki ilk güvenlik toplantısına başkanlık etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dün uzlaşma müzakerelerinin tamamlanması için Fetih Hareketi ve hükümet heyetlerinin Gazze Şeridi’ne gitmesinden dolayı vatandaşlar arasında büyük bir memnuniyet vardı.

Fetih Hareketi’in tüm üyeleri, Ulusal Uzlaşı Dosyası Sorumlusu Azzam el-Ahmed, Filistin Başbakanı Rami Hamdallah ile birçok bakan, Hamas ve güvenlik güçlerinin önderliğinde uzlaşma dosyalarını görüşmek için bir araya geldi.

2014’te iki taraf arasında gerçekleşen ittifak anlaşmasının ilanından bu yana ilk kez Gazze Şeridi’ni ziyaret eden el-Ahmed, Hamas lideri İsmail Haniye, Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar ve siyasi ofis üyeleri ile bir araya geldi. Görüşmede, Fetih Hareketi Merkezi Komite üyesi Ahmed Hales ile Fetih Sözcüsü Fayiz Ebu Iyta da hazır bulundu.

İki heyet arasında dört saatten uzun süren görüşmede hükümetin güçlenmesi ile ilgili tüm uzlaşma dosyaları, personel başlıkları, görevleri kolaylaştırma yolları, mevcut engelleri aşmaktaki zorluklar ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ABD kararına karşı atılacak adımlar gündeme geldi.

Şark’ul Avsat’ın ulaştığı bilgilere göre ayrıca Hamas toplantıda Kahire Anlaşması’na uyulması konusundaki gerekliliği gündeme taşıdı. El-Ahmed, Gazze Şeridi’ne yönelik yaptırımların ve hamlelerin son bulması için derhal ciddi adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Kaynaklar, Gazze’deki toplantılardaki havanın olumlu olduğunu, hükümetin Gazze Şeridin’deki çalışmaları ile ilgili birçok konuda fikir birliğine varıldığını aktardı.

Taraflar, toplantı sonrasında yayınlanan ortak bildiride görüşmede uzlaşmanın tamamlanmasının ve Gazze için hükümetin kurulmasının önemini vurguladı. Katılımcılar, Gazze vatandaşlarının acısını sona erdirmek için hükümet kurulmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Ekim 2017’de imzalanan Kahire Anlaşması’ndan bu yana ikinci kez Gazze’ye giden Başbakan Hamdallah, Hamas’a bağlı içişleri bakanlığının çeşitli organlarından güvenlik liderleri ile bir toplantı yaptı. Filistin Yönetimi Başbakan Yardımcısı Ziad Ebu Amr ve Gazze Emniyet Müdürü Tevfik Ebu Naim’in de katıldığı toplantıda güvenlik dosyasının ve tüm başlıkların uzlaşı anlaşmasına uygun olarak kademeli ve dikkatli bir şekilde çözüleceği vurgulandı.

Hamdallah, uzlaşının geri döndürülemez stratejik bir tercih olduğuna dikkat çekerek hükümetin engellerin üstesinden gelmek için her türlü çabayı göstereceğini söyledi. Yeniden birlik sağlamak için gerekli tüm adımların atılacağını kaydetti.

Hamdallah, daha önceki açıklamalarında, mevcut aşamanın bir sonuca bağlanması gerektiğini belirterek Gazze ziyaretinde bölünmeyi sona erdirme ve hükümetin karşı karşıya kaldığı tüm zorlukların üstesinden gelme konusunda ısrarcı olduklarını vurgulamıştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da Filistin davasındaki bu tarihi aşamada emniyet sübabı kabul edilen birliğin yolu üzerinde duran tüm engelleri aşmaya istekli olduğunu belirtti. Filistinlilerin tarihi bir dönüm noktasının eşiğinde olduklarına dikkat çeken Abbas iç cephede birliğin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Abbas ayrıca hükümetin kapsamlı bir anket yaptığını, bakanlarına eski çalışanların ihtiyaç duyulan devlet işlerine dönmesine ilişkin emir verdiğini söyledi 2011 Kahire anlaşması ve son anlaşma uyarınca uzlaşmanın güçlenmesini talep ettiğini belirtti. Abbas konu ile ilgili olarak “Kısa zaman içinde tamamlanmasını hedeflediğimiz İdari Hukuk Komitesi çalışmalarında 14 Haziran 2017’den sonra atanan personele ilişkin de çözüm sağlanacak” dedi. Hükümetin tüm çalışanlara çözüm bulma konusundaki kararlılığını ifade etti. Abbas ayrıca kaynakları en üst düzeye çıkarmak için vergileri hükümetin toplamasının gerekliliğine değindi. Hükümetin yasal görev süresini uzatmak, istikrar ve hukukun üstünlüğünü pekiştirmek, sivil ve toplumsal barışı sağlamak için iç güvenliğin tamamının sorumluluğun almasının gerekliliğini vurguladı.