Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin: Bölgeyi şekillendiren yeni bir döneme girilecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, Filistinlilerin yakın zamanda bölgenin şekillendirecek yeni bir mücadele dönemine gireceğini duyurdu.

Ebu Rudeyne yaptığı açıklamada, “Halkımızın ve tüm Arapların hedeflerini korumak için yeni bir mücadele dönemi başladı. Bu mücadele, İsrail’in Kudüs’ün Filistin’in ve Arapların olduğunu tasdik eden uluslararası hukukun ihlalini meşru göstermek için yaptığı sahtekarlıklara karşı yapılacak. Mücadelemiz İslam’ın ve Hristiyanlığın kutsalları ile Kudüs’ü koruma meselesidir” dedi.

Batı Şeria’da Ramallah kentinde gazetecilere açıklamada bulunan sözcü, “Kudüs hakkındaki bu mücadele, yakın ve uzak gelecekte bölgeyi şekillendirecek. Mücadele tarihimizdeki bu kritik ve tehlikeli dönem, ulusal davamıza yönelik tehditler karşısında açık bir Filistin ve Arap tutumu gerektirmekte” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın önümüzdeki Salı günü gerçekleşecek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) konuşma yapacağı belirtildi.

Nebil Ebu Rudeyne, Abbas’ın konuşmasına dair ayrıntılı bilgi vermezken, konuşmanın özünü Kudüs ve ulusal sabitlerin oluşturacağını söyledi. Filistinli sözcü konuşmanın, “adalet ve barışın, her türlü reddedilmiş ve kınanmış terörizmden bağımsız, güvenli ve gelişmiş bir Ortadoğu’ya giden tek yol” olduğunu tüm dünyaya bildiren bir mesaj olacağını ifade etti.

Yerel kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre, Abbas, Washington’un siyasi süreci tekelinde barındırmasına dair nihai tavrını açıklayacak.

Filistin Devlet Başkanı, İran’la nükleer anlaşma müzakerelerinde bulunan “5+1” grubu gibi yeni siyasi süreci desteklemek üzere uluslararası bir mekanizma kurmak için BM çatısı altında uluslararası bir konferans çağrısını yineleyecek. Ayrıca bir Filistin Devleti’nin kurulması ve tanınması çağrısında bulunarak, BMGK’nın yayınladığı kararları ve iki devleti çözümü hatırlatacak.

Kaynaklar, “Abbas, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını reddettiğini ve Kudüs’ün kaderini belirleyecek, Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin başkenti ilan edecek kararını açıkça zikredecek. Aynı şekilde kimsenin Kudüs’ü masadan kaldırmasının mümkün olmadığını ve mülteci dosyasının da kapatılamayacağını söyleyecek” dedi.

Kaynaklar ayrıca Filistin Devlet Başkanının, yolunun sadece müzakere ve barış yolu olduğunu vurgulayacağını ve Filistin halkı için “uluslararası koruma” talep edeceğini kaydetti.

Abbas’ın da konuşma yapacağı BMGK toplantısı, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının ardından Washington ile artan gerilim ışığında gerçekleşecek.

Filistinli yetkililer, geçtiğimiz Aralık ayında yayınlanan bu karardan sonra ABD ile herhangi bir müzakereyi reddederken, Abbas da Washington’un siyasi süreçte hiçbir surette rol oynamaması çağrısı yapmıştı. Ancak birçok karışıklığın ardından ABD’nin uluslararası dörtlü kapsamında bir arabulucu rolü olmasını kabul etmek zorunda kaldı.

Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat 17 Şubat’ta yayınladığı bir bildiride, “Bölgede barışın sağlanması için asıl dayanak noktası; İsrail işgalinin sonlanması, 4 Haziran 1967 sınırlarına dayalı ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin Devleti’nin kurulması ve uluslararası meşruiyet kararlarına tabi tüm statü sorunlarının çözüme kavuşturulmasıdır” ifadelerine yer verdi.

Ureykat, Norveç’in Filistin temsilcisi eşliğinde Andrew Boy, Stephen Karp, Bernard Jenkin ve Paul Masterton’un yanı sıra bazı milletvekillerinin oluşturduğu İngiliz Muhafazakar Parti’den bir heyet ve Norveç’in barış süresi elçisi Tor Weiland ile bir araya geldi. Bu bağlamda Genel Sekreter, terörün ve radikalizm yenilmesinin, işgalin ve yerleşimciliğin sonlanması, gerçeklerin zorunlu kılınması ve yaptırım uygulanması anlamına geldiğini söyledi. Ureykat, uluslararası hukuka ve Arap barışı inisiyatifine dayalı belirli bir zaman çizelgesi dahilinde tam teşekküllü bir uluslararası konferans çağrısını yineledi. Ayrıca Kudüs kararı nedeniyle ABD’nin tek taraflı arabuluculuğunun mümkün olmadığına dikkati çekti.

İsrail’in ABD dışında bir arabulucuyu kabul etmemesi çerçevesinde, Filistin’in bu taleplerinin karşılanıp karşılanmayacağı bilinmiyor.

Diğer taraftan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 5 Mart’ta Beyaz Saray’ı ziyaret edeceği belirtildi. Ziyaret sırasında ‘ABD arabuluculuğu ve Filistin taleplerinin’, ülkesinde yolsuzluk suçlamaları sebebiyle istifaya çağrılan Netanyahu ve Trump arasında gerçekleşecek toplantıda masaya yatırılması bekleniyor.

Beyaz Saray’dan resmi bir kaynak tarafından yapılan açıklamada, Trump ve Netanyahu arasındaki iyi ilişkilerin, İsrail Başbakanına yönelik yolsuzluk iddialarından etkilenmediği ifade edildi. Bu bağlamda kaynak, “ABD Başkanı iki buçuk hafta sonra Netanyahu ile görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyor” dedi. Ayrıca ABD’liler ve İsrailliler, yerleşim meselesinin toplantı masasından kaldırıldığını belirtti.

Trump ve Netanyahu, Yahudi lobi kuruluşu Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC), 4-6 Mart’ta Washington’da düzenlenecek olan yıllık toplantısı çerçevesinde bir araya gelecek. İsrailli kaynaklar, iki lider arasında yapılacak toplantının ana gündem maddelerini güvenlik işbirliği, İran, Suriye ve Filistin konularının oluşturacağını vurguladı.