Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin, Doğu Kudüs sınırlarının değiştirilmesini reddediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin hükümeti, 1967 sınırlarında herhangi bir değişikliği kabul etmeyeceğini açıkladı. Bilindiği gibi bu sınırlar İsrail, Batı Şeria’yı işgal etmesiyle oluşmuştu.

Filistin hükümet sözcüsü Nebil Ebu Radane, dün, “1967 sınırlarında bir değişiklik yapılmasını asla kabul etmeyeceğiz” dedi. Radane’nin bu açıklaması Beyaz Saray’dan bir yetkilinin, “Ağlama Duvarı’nı İsrail’in bir parçası olarak görüyoruz” sözüne tepki olarak geldi. Amerikalı yetkili Mescid-i Aksa’nın Batı duvarının da, Trump’ın Kudüs kararına eklenmesi beklentisini dile getirerek şöyle dedi, “Batı duvarı (Ağlama Duvarı) bu işin sonunda İsrail devletinin ayrılmaz bir parçası olacak.”

Radane, Amerika’nın tutumuyla ilgili olarak, “Bir kez daha Amerika, barış sürecinin tamamen dışına çıkmıştır. İster Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesi, ister ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması olsun, hepsi Amerika’nın uluslararası hukuk zemininden çıktığının göstergesidir. Bu bizim için kabul edilemez” dedi.

Trump’ın Kudüs kararının ardından yapılan Ağlama Duvarı açıklaması, Filistin-Amerika ilişkilerindeki sorunu daha da derinleştirdi.

Filistin, Kudüs kararına karşı ‘Oslo süreci fiili olarak bitmiştir’ tepkisinde bulunmuştu. Bu bağlamda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yardımcısı Mahmud Alul, “Direnişin her şekliyle meşru olduğunu vurgulayarak, Oslo Anlaşması’nın isminden başka bir şey kalmadı” dedi. Alul, Trump’ın kararına karşı hareketlenen tüm Filistinli örgütlere Fetih Hareketi olarak destek verdiklerini de sözlerine ekledi.

İsrail hükümet sözcüsü General Yoav Poly Mordechal, Alul’un sözlerinden dolayı pişmanlık duyacağı tehdidinde bulunarak ifadelerine açıklık getirmesini istedi.

Alul’un Oslo hakkında söylediği sözlere rağmen, Filistin yönetimi bu konuda henüz bir karar almadı. Ancak Fetih hareketinin icra komisyonun, bazı kararlar almak üzere yarın toplanması bekleniyor. Burada barış görüşmelerinin geleceği, Amerika ve İsrail ilişkileri ve Filistin hükümetinin sorumlulukları gibi konularda karar almak üzere Merkezi Konseyin toplantı tarihi belirlenecek.

Siyasi gözlemcilere göre, Filistin hükümeti, ABD yerine barış görüşmelerini yürütecek uluslararası bir mekanizma arayışında. Fetih hareketinin merkez konsey üyesi Muhammed Shtayyeh,“ikili barış görüşmeleri geri dönüşü olmayacak şekilde bitmiştir” dedi.

Abbas’ın yardımcılarından öne çıkan bir isim olan Shtayyeh şunları söyledi;

“Filistin yönetimi uluslararası toplumla çalışacak. Uluslar arası toplumun şemsiyesi altında Fransa, Çin, Rusya gibi devletlerle de yeni siyasi bir yol belirleyecek. Burada BM’nin kararlarına ve uluslar arası kararlara uyulması hedefleniyor. Bu adımlar siyasi çözüm içindir, barış görüşmeleri için değil.”

Shtayyeh, Filistin hükümetinin adil barış tanımının işgale son veren ve Filistin halkının beklentilerini ve özgürlüğüne kavuşmak için girdiği savaşı onaylayan bir tanım olduğunu söyledi.

Öte yandan ABD’nin yeniden barış görüşmelerine başlanmasıyla ilgili talebini Filistin hükümeti reddetti. Trump’ın Ortadoğu’da barış görüşmelerini yürüten Amerikan idaresinde üst düzey bir yetkili Jason Greenblatt önümüzdeki hafta İsrail’e gidecek.

Greenblatt’dan önce, İsrail ve Mısır’ı ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Michael Pence, Beytüllahim’de yapılması planlanmış görüşmenin iptal edilmesi üzerine Mahmud Abbas’la görüşememişti.

Pence’nin ziyaretinden beklenen şey ABD-İsrail ilişkilerinde olduğu gibi Arap dünyası ile Amerikan ilişkilerini de güçlendirmeye çalışmak. Ancak görünen o ki Pence, İsrail’de Arap, Mısır’da da din adamlarının boykotuyla karşılanacak.