Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin heyeti Şam’da temaslarda bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli heyet Şam temasları sırasında düzenlenen toplantılarda kayıp Filistinliler ve Yermük Kampı’nın yeniden onarımı konularını görüştü.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve El- Fetih Merkezi Komitesi Yürütme Komitesi Üyesi olan Azzam el-Ahmad’in öncülüğündeki Filistin heyetinin Şam ziyareti dün sona erdi.

Heyetteki isimler arasında İcra Komitesi Üyesi ve Mülteci İşleri Daire Başkanı Ahmed Abu Houli, İcra Kurulu Üyesi Vasıl Abu Yusuf, el-Fetih Merkezi Komitesi üyesi Samir Rıfai, Filistin’in Beyrut Büyükelçisi Eşref Debur, Filistin’in Şam Büyükelçisi Mahmud el-Halidi ve Kurtuluş Örgütü Siyasi Bölümü yöneticisi Enver Abdulhadi yer aldı.

Russia Today, basın toplantısında Abu Houli’nin yaptığı açıklamaları aktardı. Houli açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Heyet üç günlük Suriye ziyaretinde Şam’daki yetkililerle iki kardeş ülke ve halkı arasındaki tarihi ilişkileri ele aldı. Bunun yanı sıra Suriye’deki Filistinli mülteci meselesi de gündeme geldi. Yıkılan Yermük Mülteci Kampı’nın yeniden inşası da konuşuldu.”

Şam’daki Bakanlar Kurulu’nun Yermük Kampı’nı yeniden düzenleme kararı aldığı açıklandı.

Şamlı yetkililer, toplantı sırasında heyete Yermük Kampı’nın onarımı ve Filistinli mültecilerin geri dönmesi taahhüdünü verdi. Ayrıca hükümetin Kamp’ın onarımı öncelikli sıraya aldığını aktardı.

Ebu Houli açıklamasında Suriye’de kaybolan Filistinlilerin listesini Şamlı yetkililere teslim ettiklerini ve konu hakkında incelemeler başlatılmasının ardından gelişmelerin kendilerine aktarılacağını kaydetti.

Heyet aynı zamanda Yermük Kampı’nı da ziyaret ederek bölgede incelemeler yaptı.

Filistinli mülteciler, Kamp’taki büyük hasar ve Esed rejiminin baskıcı tutumu karşısında geri dönme konusunda endişe yaşıyor.