Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin hükümeti, Gazze’deki eski personellerini yeniden iş başına çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Uzlaşı Hükümeti, Hamas’ın Haziran 2007 tarihinde Gazze şeridini ele geçirmesinin ardından görevlerinden uzaklaştırılan eski personellerini yeniden iş başına çağırdı.

Hükümet, haftalık olarak düzenlediği oturumunda, Uzlaşı Hükümeti’nin Gazze’deki çalışmalarını tam olarak yerine getirmesi mekanizmalarının kurulmasıyla, eski devlet personellerinin yeniden görevlerine başlaması için Bakanları görevlendirdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, 14 Haziran 2007 tarihinden sonra Hamas tarafından atanan memurların durumuna Kahire barış toplantıları çerçevesinde kurulan komitenin bakacağı vurgulandı.

Uzlaşı Hükümeti’nin, Batı Şeria’da olduğu gibi Gazze’de de çalışmalarını tam olarak ve engelle karşılaşmadan yerine getirilmesi için Gazze’deki Hükümet işlerini yürüten Bakanların işlerini yapması gerektiğinin ifade edildi.

Karar, Kahire anlaşmasına aykırı

Hükümet tarafından alınan karar Gazze’de tartışmalara sebep olurken, Hamas, Hükümet’in 2007 öncesi Bakanlık çalışanlarını yeniden görev başına çağırmasının, Mayıs 2011’de imzalanan Kahire anlaşmasına aykırı olduğunu açıkladı.

Hamas Resmi Sözcüsü Fevzi Berhum, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu çağrı, üzerinde anlaşılan İdari Komite’nin faaliyetlerine zarar vermektedir. Kahire ittifakına göre, 10 Haziran 2007 tarihinden önce görevlerinden uzaklaştırılan devlet personellerinin işlerine geri dönmesi için İdare Komitesi’nin izni gerekmektedir” dedi.

Hamas Hareketi’nin Parlamento’daki temsilcisi Değişim ve Islah Grubu tarafından yapılan açıklamada ise “Kahire ittifakının gereklerinin yerine getirilmesi sürecine, particilik anlayışından uzak ve aklı selim bir yaklaşımda bulunma” çağrısı yapılarak, Hükümet’e, memurlar konusunda ağır davranmak ve konuya parti çıkarları çerçevesinde yaklaşmak suçlamaları yöneltildi.

“Adil bir çözüm gerekli”

Konuya dair bir açıklama yapan, Hamas Yetkilisi Yakup el-Gandur da, Hükümetin aldığı kararı, “Aceleci ve işleri karıştırmayı hedefleyen bir karar” olarak niteleyerek, Hükümet’ten, memurlar konusuna adil bir çözüm getirmesini istedi.

Gandur, açıklamasında, “Hükümet, İdari ve Yasa Komitelerinin işlerini hızlandırmalıydı. Bundan sonra memurların işlerine dönmesi konusu konuşulabilirdi. Ancak Hükümet, kurumlarının işlerini birbirine karıştırmak istiyor” ifadelerini kullandı.
“Karar 2011 anlaşmasına zarar vermektedir”

Filistin Demokratik Cephesi Siyasi Ofisi Üyesi Tallal Ebu Zarife ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Hükümetin aldığı karar barış sürecine hizmet etmemekte, memurları, herkese zarar verecek bir çekişme zeminine itmektedir. Bu durum, çalışma alanında karşıtlık doğurarak 2011 anlaşmasına zarar vermektedir” cümlelerini kullandı.

Sinvar, Büyükelçisi Julia Toni görüştü

Öte yandan, Hamas Hareketi’nin Gazze Başkanı Yahya el-Sinvar, barış süreci ve memurlar konusunu konuşmak üzere, İsviçre’nin Filistin Hükümeti nezdindeki Büyükelçisi Julia Toni ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Hamas tarafından, görüşmeye dair yapılan açıklamada, Julia Toni ve Yahya el-Sinvar’ın, memurlar konusunun adil bir şekilde çözüme kavuşturulmamasının getireceği tehlikeler konusunda uyarıda bulunduğu belirtilerek, ikilinin, “Filistin’deki barış sürecini durdurmak isteyen güçlere fırsat verilmemesi gerektiğini vurguladığı” ifade edildi