Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin hükümeti, geçit noktalarını devralmak için Gazze’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin heyeti, Gazze Şeridi’ndeki geçitleri teslim sürecini başlatmak için bugün Batı Şeria’dan Gazze Şeridi’ne geldi.

Filistin Hudut ve Geçitler Heyeti Müdürü Nazmi Muhenna Başkanlığındaki Heyet, İsrail ordusu tarafından kontrol edilen Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı’ndan Gazze Şeridine girdi.

Gazze’deki gazetecilere açıklama yapan Muhenna, Filistin uzlaşma hükümetinin Gazze Şeridi’ndeki geçiş noktalarını devralmak için geldiklerini ve bunu herhangi bir engelle karşılaşmadan yapılabileceklerini ümit ettiğini söyledi.

El Fetih ile Hamas arasında Filistin Otoritesi’nin Gazze Şeridi yönetimindeki görevlerinin devri üzerinde yapılan anlaşmadan dört gün sonra Heyet Gazze’ye geldi.

El Fetih Başkan Yardımcısı Mahmud El-Alul, resmi Filistin radyosuna yaptığı açıklamada, “El Fetih hareketi, uzlaşma hükümetinin Gazze Şeridi’nde yetkilendirilmesini adım adım izliyor” dedi.

Ramallah şehrinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın başkanlık ettiği toplantı sonrasında yapılan açıklamada, “Ulusal uzlaşma, Filistin halkının bölünmesini sona erdirmek, iç cephesini güçlendirmek, umut ve isteklerini gerçekleştirmek için zorunluluktur. Bizi kuşatan zorlukların üstesinden gelmek için uzlaşma başarılması gerekir” ifadelerini kullanmıştı.

El Fetih ve Hamas, Mısır himayesinde gerçekleştirilen görüşmelerde, 2014 yılının ortalarından beri görevde olan uzlaşı hükümetine Gazze Şeridi’ni devralmalarını izin verme konusunda geçtiğimiz perşembe günü anlaşmıştı.