Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin hükümeti, Hamas’ın Hamdallah suikastı şüphelisini öldürülmesindeki senaryoları reddediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin hükümeti, Hamas istihbaratının bir hafta önce Başbakan Rami el- Hamdallah ve İstihbarat Başkanı Mahmud Ferec’e suikast düzenleyen şüphelileri tutuklaması ve öldürmesi üzerine açıklama yaptı.

Açıklamada “ Hamas şüpheli senaryolar yazıp bunları uyguluyor ve yargısız infaz yapıyor” ifadeleri kullanıldı.

Hamas dün, Hamdallah suikast girişiminin bir numaralı şüphelisinin fotoğraflarını yayınlayıp tutuklama talebinde bulunduktan saatler sonra öldürdü.

Hamas Hükümeti İçişleri Bakanlığı’na bağlı özel kuvvetler Gazze’deki Nusayrat kampının batısındaki Zevaye’de köyünde bir eve baskın düzenledi. Ardından şiddetli çatışmalar patlak verdi. Özel kuvvetler burada Hamdallah suikastının baş şüphelisi Enes Ebu Havsa’yı (26) tutuklayabildi. Ebu Havsa 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmalarda yaralanmıştı. Ölenlerden ikisi Hamas’tan Ziyad el- Havaciri ve Hamad Ebu Sureyh iken biri de Ebu Havsa’nın yardımcısı idi.

Hamas Askeri Bürosu üyelerinden Salah el-Berdevil , “suikastı gerçekleştiren kişiyi yaralı olarak iki yardımcısıyla birlikte yakaladık” dedi ancak daha sonra bir güvenlik görevlisi Hamdallah suikastının baş zanlısının öldürülmesiyle ölü sayısının dörde yükseldiğini açıkladı.

Hamas İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada aranan Enes Ebu Havsa ve yardımcısı Abdulhadi Eşheb’in çatışmalar sırasında öldüğü diğer yardımcısının ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Açıklamada, saldırı Hamas’ın suikastla ilgili baş şüpheli olarak Havsa’nın fotoğraflarını yayınladıktan saatler sonra gerçekleştirildiği vurgulanırken Havsa’nın arananlar arasında olduğu belirtildi.

Hamas bu operasyon için Gazze’ye bütün güçlerini görevlendirdi ve bölgede sabit ve gezici kontrol noktaları oluşturdu ve Ebu Havsa öldürülmeden önce kendisini ihbar edecekler için 5 bin dolar tahsis edildi.

Hamas’a bağlı İçişleri Bakanlığı Hamdallah ve Ferec suikastıyla ilgili soruşturmaları sürdürme konusunda taahhütte bulunmuştu.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bir belgede şu bilgiler yer alıyordu: “Hamas operasyonları sırasında şüpheli Havsa ve yardımcılarının yerini tespit etti ve Gazze’deki Nusayrat kampının batısına operasyon düzenledi. Böylelikle şüpheliler her yönden kuşatıldı ve onlardan teslim olması istendi ancak onlar emniyet güçlerine ateş açmaya başladılar ve Hamas’tan Ziyad el- Havaciri ve Hamad ebu Sureyh’i şehid ettiler.”

İçişleri Bakanlığı Ebu Havsa’nın çatışmalar sırasında öldüğünü iki yardımcısının da yaralı olarak tutuklandığını ancak onlardan Eşheb’in hastaneye kaldırıldığı sırada hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakanlık bu suça karışan herkes ortaya çıkana kadar soruşturmanın devam edeceğini vurguladı.

Ancak Hamas’ın bu aktarımları Ramallah’da şüpheyle karşılandı ve Fetih Hareketi öldürme olayını kanun dışı olarak niteledi. Filistin hükümeti yaptığı açıklamada “Hamas’ın aktardığı olayların seyri onların bir kez daha çarpıtılmış senaryolar yazarak bunları uygulamaya koyduğunu göstermektedir ve senaryolar mantık dışıdır ” denildi. Açıklamada şu ifadelere de yer verildi: “Hamas, suikastı işleyen kişinin hemen ismini ilan etti, ardından aramaya koyuldu, bilgi verenlere ödül vadetti vs. tüm bunlar hızlı ve kolay biçimde gerçekleştirilebildi!”

Filistin hükümet sözcüsü Yusuf Mahmud şu açıklamada bulundu: “ Hamas’ın söylentileri yayma ve devlet ve kurumlara yönelik suikast suçlamalarındaki girişimleri akıl ve bilinç düzeyine ve en küçük doğruluk ve mantık seviyesine ulaşamaz.”

Sözcü açıklamasında bu suikast girişiminden Hamas’ın sorumlu olduğunu söyleyerek suikastın Gazze’deki özellikle güvenlik konusunda yetkilerin tam olarak uzlaşı hükümetine devretmenin önemini gösterdiğini vurguladı.

Güvenlik Teşkilatı Komutanı Adnan el-Zamiri’de Hamas’ın sözlerini yalanlayarak şöyle dedi: “Hamas, yalanın hakikati gizleyemeyeceğinin farkında. Halkımız, özellikle sevgili Gazze halkı liderlerinin açıklamaları ve uygulamalarıyla çelişen bilgilere artık inanmıyor. Hamas başarısız suikast girişimindeki sorumluluğunu örtbas etmek ve göz boyamak için senaryodan senaryoya koşacak.”

Damiri, Hamas’ın yalan söylemeye, gerçekleri çarptırmaya devam ettiğini söyleyerek suikasttaki doğrudan sorumluğunu örtbas etmek için yalandan kriz ve hadisler üreterek dikkatleri başka yöne çektiğini vurguladı. Damiri şöyle dedi: “ Halkımız, Hamas’ın 2007 tarihinde yüzlerce insanı öldürdüğünü ve binlerce kişiye karşı en kötü baskı ve işkence yöntemlerini uyguladığını biliyor. Kendi saflarındaki siyasi ve askeri liderleri bile idam ettiler, başkalarını suçlama konusunda tereddüt etmeyeceklerdir.”

Damiri bu dosyanın, ulusal ittifak anlaşmalarında kabul edilen şekilde Hamas’ın tüm yetkilerini devretmeden kapanmayacağını söyledi.