Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin hükümeti, sınır kapılarını devralmak üzere Gazze’ye bir heyet gönderiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin hükümetine bağlı Sivil İşler Heyeti, dün, sınır kapıları personellerinden oluşan bir hükümet heyetinin, 24 saat içinde sınır kapılarını devralmak üzere Gazze’ye gideceğini ilan etti.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan, Sivil İşler Heyeti Başkanı Hüseyin el-Şeyh, “Nazmi Mihne başkanlığında, sınır kapıları personellerinden oluşan bir hükümet heyeti, Kahire anlaşmasının, Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin Gazze’deki sınır kapılarını devralmasını ön gören şartlarının uygulanması kapsamında, 24 saat içinde, sınır kapılarını devralmak üzere Gazze’ye gidecek” dedi.

Kahire’de imzalanan tarihi anlaşma

Hamas ve Fetih hareketleri, geçtiğimiz hafta, Mısır’ın Başkenti Kahire’de, tarihi olarak nitelenen bir barış anlaşması imzalamıştı. Anlaşma kapsamında, 10 yıldır Hamas kontrolünde bulunan Gazze’deki sınır kapılarının Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ne devredilmesi kararlaştırılmıştı.

Kahire’de varılan anlaşmanın üçüncü maddesine göre, en geç 1 Kasım tarihine kadar, Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin Gazze’deki sınır kapılarını devralması öngörülüyor.

Mısır gözetiminde imzalanan anlaşma, ayrıca, Parlamento ve Başkanlık seçimlerine hazırlık süreci için Ulusal Uzlaşı Hükümeti kurulması, Hamas’a bağlı yaklaşık 40 bin asker ve sivilin yeni hükümete entegre edilmesi ile Gazze ve Batı Şeria’daki güvenlik birimlerinin İçişleri Bakanlığı bünyesinde birleştirilmesini ön görüyor.