Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin hükümeti ve Fetih Hareketi maaş krizine çözüm arıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Mahmud el-Alul, özellikle son 3 ayda artan Gazze Şeridi’ndeki Filistin Yönetimi çalışanlarının maaşlarındaki aksaklıklar ile ilgili görüşmelerde bulunmak üzere, Uzlaşı Hükümeti ve Fetih Hareketi merkez komitesinin toplantı düzenleyeceğini açıkladı.

Alul, Perşembe günü resmi Filistin radyosuna yaptığı açıklamada, toplantının Başkan Mahmud Abbas’ın talimatıyla yapılacağını ve 48 saat içinde belirleneceğini ifade etti. Alul, Fetih merkez komitesinin Gazze Şeridi dosyasını ve oradaki Filistin halkının sorunlarının görüşüleceğini de ifade etti.

Dışişleri Bakanı’ndan önemli açıklama

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki, en kısa sürede Gazze Şeridi’nde Refah sınır kapısının açık kalması, su ve elektrik gibi temel hizmetlerin sağlanmasının yanı sıra çalışanların maaşlarının ödenmesi sağlanarak, zorlukların azaltılacağını belirtti.

Maliki dün Ramallah’taki başkanlık sarayında İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Anthony Coveney’i bir araya geldi. Filistin Dışişleri Bakanı, Gazze Şeridi’ndeki gelişmeler, İsrail’in Filistinlilere karşı saldırgan askeri eylemleri sonucunda Filistin Yönetimi’nin karşılaştığı zorluklar, çok sayıdaki şehit ve yaralılar hakkında İrlandalı mevkidaşına bilgi verdi.

Filistin’den İrlanda’ya övgü

Maliki, 14 Mart’ta Gazze Şeridi’nde düzenlenen barışçıl göstericilere karşı İsrail’in aşırı güç kullanımını kınayan İrlanda Dışişleri Bakanı’nın tutumuna övgüde bulundu. İrlanda, olayları protesto etmek için İsrail büyükelçisini çağırmıştı.

Öte yanan Coveney, ülkesinin Orta Doğu’daki barış sürecine büyük önem verdiğini söyleyerek, son haftalarda yaşanan zorluklara rağmen taraflara ilerleme kaydedilmesi için çağrıda bulundu.

Fetih Hareketi’nde istifa

Gazze Şeridi’ndeki yaşananlar hakkında yetkililerin yaptığı açıklamalara rağmen Fetih Hareketi’nde kuşku havası hakim. 2 gün önce Gazze Şeridi’ndeki Fetih Hareketi’nde bir yetkili maaşların ödenmemesini protesto ederek istifa etti. Gazze Şeridi’ndeki hareket liderlerinden Abdurrahim el-Hindi, çalışanlara cesur kararlar almaları ve toplu olarak istifalarını sunmaları için çağrıda bulundu. Maaşların kesilmesini suç olarak nitelendiren Hindi, Fetih çalışanlarının yardım kuyruklarında durduklarını söyledi.

Gazze’deki yazarlar, analistler ve hukukçular, bölgedeki durumu protesto etmek için Filistin Ulusal Meclisi ve İcra Komitesi üyelerine istifa etmeleri için çağrıda bulundu.

Nisan 2017’den bu yana yönetim, Hamas’ın uzlaşı dosyasında ilerlemesini sağlamak için Gazze’ye karşı sert önlemler alıyor.