Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin, İsrail’in tanınması kararını askıya alıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli yetkililer, ‘ABD Başkanı Donald Trump’ın, ‘Kudüs’ dosyasını masadan kaldırma konusunda ısrarcı olması nedeniyle, kendisini ve ABD’yi barış amaçlı siyasi süreçte yer alacağı herhangi bir rolden soyutladıklarını belirterek, Trump’ın müzakere masasına dönülmesi yönündeki teklifini reddetti.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Sekreteri Saib Arikat, dün yaptığı açıklamada, Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği’nin açılışına bizzat katılabileceğini söyleyen Trump’ın Kudüs’e ilişkin tutumuna yanıt olarak, Filistinlilerin İsrail’in tanınmasını askıya alacaklarını dile getirdi.

“İsrail’in tanınmasını askıya almaktan başka şansımız yok”

Arikat, “Başkan Trump, Kudüs’ü izole etmek istedi, ancak ABD’yi izole etti. Bu nedenle, Filistin devleti tanınana kadar, İsrail’in tanınmasını askıya almaktan başka şansımız yok” yorumunda bulundu.

Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede, Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği’nin açılışına katılabileceğini söyleyerek, Kudüs’ü artık bir tartışma konusu olmaktan çıkarmıştı.

“Filistinlilerin müzakere masasına dönmek istediklerini düşünüyorum”

Trump, ayrıca Filistinlilerin müzakere masasına dönmesini bekleyerek, “Bu konuda çok çalışıyoruz, Bence çok şansımız var. Filistinlilerin müzakere masasına dönmek istediklerini düşünüyorum. Eğer bunu yapmazlarsa, barış olmayacak. Bu da bir olasılık” diye konuşmuştu.

“Filistin yönetimi müzakere masasına dönmeyecek”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yardımcılarından olan Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Muhammed Eşteyye, Filistin yönetiminin müzakere masasına dönmeyeceğini ve iki taraflı müzakere yaklaşımının sonuç vermediğini açıkladı.

“Kudüs ve mültecilerin sorunlarını ortadan kaldırdıktan sonra geriye ne kaldı?” diye soran Eşteyye, ABD yönetimini sorunun bir parçası olmakla suçladı.

Filistinlilerin siyasi bir çözüm için her zaman hazır olduğunu ifade eden Eşteyye, önceden karşılarında muhatap olmadığına, bugün ise bir aracının mevcut olmadığına dikkat çekti.

Dünyaya, çatışmanın uluslararası boyuta taşınması yoluyla Filistinlilere yardım edilmesi çağrısında bulunan Eşteyye, Filistin yönetiminin, ABD’nin himayesinde yapılan ikili bir yaklaşımı değil, çok taraflı bir uluslararası yol yaratmayı amaçladığını kaydetti.

Mahmud Abbas, ‘5+2’ , ‘7+2’ veya İran’ın nükleer anlaşmasına benzer ‘5+1’ mekanizma ararken, Washington şimdiye kadar Filistinlilerin planını görmezden gelerek, kendi barış planını yürürlüğe koymaya kararlı davrandı. Fakat birçok Filistinli yetkili ise, Trump’ın planını reddettiklerini açıkladı.

“Trump gözlerini gerçeğe kapatıyor”

Filistin Dışişleri Bakanlığı, dün, ABD Başkanı Trump’a oldukça sert çıkarak, “Trump yönetimi, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliği’ni taşıma kararından bu yana, gerekli dersleri hala öğrenmedi. Birçok ülke ve Birleşmiş Milletler’in (BM) bu konuda aldığı kararların işaret ettiği mesajı okumadı. Gözlerini hala gerçeğe kapatıyor. Hata üzerine hata yaparak, barış sürecindeki arabulucuğuna zarar verdi” şeklinde ifadeler kullandı.

Açıklamada ayrıca, “Bütün dünya ve ABD’nin, Filistin devletini 1967 sınırlarında tanımadıkça çatışmanın çözümü olmadığı gibi, bütün taraflar iki devletli çözüm ilkesini kabul etmediği takdirde barış da yok” değerlendirmesi yer aldı.

Çatışmanın bölgesel boyutuyla çözülmesinin de, Filistin halkının ulusal haklarının geri iadesi yapılmadan elde edilemeyeceğinin de altı çizilen açıklamada, Trump yönetiminin fırsatı kaçırmadan girdikleri yanlış yoldan dönmesi yönündeki umut belirtildi.