Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin istihbaratı İsrail’e yapılan gizli toprak satışlarını engelledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin İstihbarat Servisi, Batı Şeria’da İsrail işgal güçlerine toprak satışı faaliyetleri yürüt bir şebekeyi tespit ederek engelledi.

İstihbarat yaptığı açıklamada yürütülen incelemeler sonucu önemli bilgiler sızdıran şebeke üyelerinin tutuklandığını ve Batı Şeria’da gizli toprak satışı yapıldığını kanıtlayan belgelere ulaşıldığını aktardı.

Açıklamaya göre şebeke üyeleri, işgal lehine çeşitli anlaşmaların uygulanması üzerinde çalışmalar yürütürken gözaltına alındı. Çeşitli yetkililerle koordineli olarak toprakların satışı ile ilgili tüm icraatlar durduruldu.

İstihbarat Servisi, vatandaşların satış sözleşmesi ve arazileri ile ilgili verdikleri vekaletler konusunda dikkatli olmalarının yanı sıra herhangi bir icraatın güvenilirliğine dair bir şüphe olması durumunda Filistin topraklarının işgale satışını önlemek için kendileriyle derhal iletişime geçmelerini talep etti.

Filistin yetkilileri uzun yıllardır Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki arazi satıcıları ve simsarları ile komplike bir savaş içinde. Bu suçlulara karşı cezalar uygulayan Filistinli yetkiler, daha sonra bu cezaları ağırlaştırarak müebbed hapis cezasına çevirdi.

Filistin Otoritesi, İsrail işgalinin başlangıcından bu yana söz konusu faaliyetleri engellemek için birçok yola başvurdu. Ancak bu süreçlerin gizlilikle yürütülmesi ya da alıcıların kanuni hilelere başvurması nedeniyle takip edilmesi konusunda çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı.

İsrailliler, daha önce bazı durumlarda Batı Şeria’dan arazi veya ev aldıklarını ilan etmeden önce satıcılarının ölmesi ya da yurtdışına kaçması için yıllarca bekledi. Toprak satışlarındaki bazı anlaşmalar ise yurtdışındaki mal sahipleri ile yapıldı. Fakat bu satıcıların çoğu büyük bir oyuna kurban gitti.

Elad Yahudi Yerleşimcileri Derneği başkanı David Berry daha önce bazı ülkelerden ya da kuruluşlardan Arap olduğunu söyleyen arabulucuların Kudüs’te evleri ya da arsaları bulunan Arapları ikna etmeye çalıştığını itiraf etmişti. İsrailliler, Filistinlilere bir metre toprak karşılığında milyonlarca dolar teklif ediyor.

İsrail, Filistin toprakları ve gayrimenkullerini satın almak için dünya çapındaki resmi kurumlarını yerleşim gruplarını ve destekçilerini kullanıyor.

En tehlikeli planlar arasında İsraillilerin yerleşim gruplarına veya yerleşimcilere hızla satmak için Filistinlileri Batı Şeria dışına göndermeleri bulunuyor.

Yetkililer bununla mücadele kapsamında Kudüs’te yaşayan herhangi bir Filistinlinin 1948 Araplarından ya da yurtdışında bulunan kişilerden satış için güvenlik onayı verilmesini şart koştu.

Filistin İstihbarat Servisi, tehdit altındaki ya da İsraillilerin el koymaya çalıştığı topraklara yönelik birçok kez çağrıda bulunarak şüpheli bir mülk satışı durumunda bilgilendirilmelerini talep etti.

Gizli toprak satışlarıyla İsrailliler Kudüs ve Batı Şeria’daki stratejik alanları ele geçirmeyi ve Filistin mahallelerine yerleşmeyi başardı. İsrailliler, geçerliliğinin tartışmalı belgelerle Kudüs’e ve El Halil’e girdi.

Geçtiğimiz yıllarda yetkililer toprak satma faaliyetlerine katılan kişileri tutuklayarak ağır cezalara çarptırmış fakat bu caydırıcı bir ceza olmamıştı.