Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin, Katar ve BM’ye öfkeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin hükümeti, Katar ve Birlemiş Milletler’in (BM) Gazze konusunda sınırı aşmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Filistin hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Gazze’ye yapılacak herhangi bir yardım faaliyetinin hükümet aracılığıyla veya işbirliği içinde gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizildi. Ayrıca hükümet ile işbirliği yapılmaksızın Gazze’ye yakıt geçirilmesi açık bir şekilde eleştirildi.

Açıklanada, hükümetin her türlü engel girişimlerine karşı, sorumluluklarını yerine getirdiği belirtildi.

Yönetim, Gazze’nin yükünü hafifletmeyi amaçlayan her türlü faaliyetin hükümet aracılığı veya işbirliğiyle yapılması gerektiğinin vurguladı.

Açıklamada, tüm şüpheli projeler, paralel yapı oluşturma ve Filistin meşruiyetini engelleme girişimlerinin kesin bir şekilde reddedildiği bildirildi. Bunun, Gazze Şeridi’ni ayırarak Filistin davasının tasfiye etmek ve ulusal projeyi yıkma planlarının engellenmesi için yapıldığı belirtildi.

Açıklamadan birkaç saat önce BM, İsrail ile anlaşıp Gazze’ye yakıt bir kamyon yakıt göndermişti. Gönderilen yakıt, Gazze’deki tek santralin elektrik üretimini artırmak ve krizin hafifletilmesini sağlamak için gönderildi.

Hamas’a yakın kaynaklar, Katar’ın elektrik üretimi için gerekli olan 6 aylık yakıtın ücretini ödediğini ancak hükümet ile işbirliği yapmayı reddettiğini söyledi.

Öte yandan İsrail Radyosu, Filistin hükümetinin, Gazze Şeridi’ne Katar finansmanı ile gaz yağı sağlayacak olan İsrail şirketi Paz’a baskı yaptığını bildirdi. Ancak Filistin hükümeti bu iddiaları reddetti.

Katar’a suçlama

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Ahmed Mecdelani, Katar’ın Filistin hükümeti ile anlaşmaksızın Gazze’deki santrale yakıt kamyonları göndermesini Hamas’ı resmi olmayan yollarla finanse etmek şeklinde niteledi.

İsrail, Abbas’ın bu adımının Gazze’deki insani krizi derinleştirmesinden ve bu sebeple Filistinli örgütlerle askeri bir çatışmanın patlak vermesinden endişe ediyor.