Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin Kurtuluş Örgütü, barış sürecinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi için toplanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fetih hareketi merkez komitesi üyesi Azzam el-Ahmed, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) 1967’de Filistin topraklarının işgalini açıklayan bildirinin ele alınacağını açıkladı. Pazar günü yapılan açıklamalarda, önümüzdeki ay ortalarında Ramallah’ta toplanacak olan Merkez Konseyi’nin, barış sürecini ve Filistinlilerin önereceği adımları kapsamlı bir şekilde gözden geçireceği bildrildi.

El-Ahmed, İsrailli yetkililerin, “Halkımızın haklarını, özellikle de Kudüs’te ki hakkını görmezden gelmesine karşın” Filistinli yetkililerin kendileri ile olan ilişkilerine devam edemeyeceğini de sözlerine ekledi. El-Ahmed, konseye katılmaları için Hamas ve Cihad hareketlerine de davetiye gönderildiğini ancak resmi bir yanıt alınmadığını açıkladı.

Diplomasi hareketliliği devam edecek

Fetih hareketi ulusal ilişkiler komisyonu üyesi, Trump’ın kararından sonra Filistin konusunda önümüzdeki döneminde, BM Genel Kurulu’nda, BM Güvenlik Konseyi’nde, İnsan Hakları Konseyi gibi diğer BM kuruluşlarında yanı sıra Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde de yoğun diplomatik hareketliliğe devam edeceklerini belirtti.

El-Ahmed, 16 Ocak’ta El-Ezher’de düzenlenecek uluslararası İslami bir konferansın yanı sıra, bu ayın 22’sinde Brüksel’de Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas, Avrupalı bakanlarla siyasi gelişmeleri görüşmek üzere bir araya geleceğini açıkladı. BRICS ülkeleriyle temasların olduğunu ve bunun yanı sıra Arap ülkeleriyle resmi bir şekilde koordinasyon ve diplomasinin sürdüğünü belirten el-Ahmed, “Biz sürekli politik ve diplomatik savaşlarla karşı karşıyayız” dedi.

Netanyahu, Filistinlileriğ suçladı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Ben, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Filistinliler hakkında bir kelime söylemek istiyorum. Abbas, pratik olarak barış sürecinden çekildiğini açıkladı ve ABD tarafından sunulan hiçbir teklifle ilgilenmediğini söyledi. Yine burada yansıyan basit ve net bir şey var; çatışmayı çözmek istemeyen taraf, Filistinliler. ABD, çok önemli bir açıklama yaptı ki o da şu; Ortadoğu’daki çatışmaların kökenleri İsrail’de değil, aksine İran, radikal İslam ve terörde yatıyor. Bütün bu gerçekler, herkesin gördüğü bir şey.”

“Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımak ihanettir”

Filistin lideri, yeni yıl dolasıyla yaptığı bir konuşmada, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın, “Müslümanlara, Hıristiyanlara ve Filistin halkına karşı bir ihanet” olduğunu söyledi. Ayrıca Filistin halkının, bu istismara rağmen Kudüs’ün ve Filistinlilerin haklarını tek başına savunduğunu belirtti.