Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin şehit edilen hemşire Rezzan’a ağlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinliler, Gazze’nin doğusunda “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerine İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu şehit olan Filistinli gönüllü kadın hemşire Razan Eşref en-Neccar’ın cenazesine akın etti.

Gazze Şeridi’nde faaliyet gösteren birçok aktivist de şehrin doğusunda bulunan İbadu’r Rahman camisinde bugün öğle namazından sonra kılınan cenaze namazında saf tuttu.
Cenaze töreninde çekilen görüntüler sosyal medyada yayınlanırken, görüntüler arasında Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi Riyad Mansur’un konuşması esnasında üzüntüden gözyaşlarına boğulduğu anlar da yer aldı.


Mansur ağlayarak yaptığı konuşmasında, “Filistin halkı, İsrail devletinin işgaline ve terörüne karşıdır. Bu terörün son şehidi, kutsal görevini yapan hemşire Rezzan Eşref en- Neccar oldu” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada paylaşım rekoru

Öte yandan bölgeden çok sayıda aktivist ve yazar, hemşire Eşref en-Neccar’ın Gazze’de görevinin başında iken çekilen fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı.
Kuveytli yazar Dalaa el- Mufti, Twitter hesabında yaptığı duygu yüklü paylaşımda, “Bu gülüşe suikast düzenlediler. İsrailli keskin nişancılar, bugün Gazze’de 21 yaşındaki Filistinli hemşire Rezzan en- Neccar’a suikast gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.


Filistinli yazar Rıdvan el- Ehras da, “İşgal kurşunuyla yaralananların hayatlarını kurtarmak için bütün cesaretiyle koştu. Bir İsrail keskin nişancısının onu göğsünden hedef alması sonucu Gazze Şeridi’nin doğusunda hayatını kaybetti. O bir insan, o bir kahramandı” ifadelerini kullandı.


Filistinli Yazarlar ve Edebiyatçılar Birliği üyesi Asım Nebih ise sosyal medya hesabından, “Rahat uyu Rezzan. Emanet yerine ulaştı. Şimdi dinlenme vaktin…’’ mesajını yayınladı.