Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin Ulusal Konseyi’nden Parlamento ve Devlet Başkanlığı için seçim çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Ulusal Konseyi 23. Dönem Toplantısı, Ramallah’ta “Kudüs ve Filistin’in Meşruiyetinin Korunması” temasıyla düzenlendi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas (Ebu Mazen) Filistin Ulusal Konseyi’ndeki konuşmasına ABD’ye meydan okuyan bir mesajla başladı: “Filistin’in ebedi başkenti Kudüs olmadan barış olmaz. Gazze’de ayrı devlet olmaz, Gazzesiz devlet de olmaz”

Abbas, “Biz sabırlıyız. Sabredeceğiz ve kurtulacağız. Kesinlikle zafere ulaşacağız. Bağımsız Filistin devletini kuracağız” diye konuştu.

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan ve Konsey’in düzenlenmesini ‘büyük bir sevinçle’ karşıladığını ifade eden Abbas, Konsey’i boykot edenlere seslendi, “Başarısız oldunuz. Ancak kapılar açık. Zira bizler vatanımızı seviyoruz. Burada bulunmamız çokça talep edildi” dedi.

Ülke dışında toplantı düzenleyenleri eleştiren Abbas, “Emir aldılar ve bunları uyguluyorlar. Bunlar muhalefet değil” dedi.

ABD’nin Konsey’i terörist olarak değerlendirmesini hedef alan Abbas, “Politikamız, dünyanın her yerinde terörle mücadele etmektir. Terörle mücadele kapsamında aralarında ABD’nin de yer aldığı 83 devletle mutabakatımız var. DEAŞ, El Kaide, Nusra ve tüm terör örgütleri bu çerçevede yer almakta. Biz teröre değil; barışa inanıyoruz. Ancak barışa olan inancımız atılan tokatları kabul edeceğimiz anlamına da gelmez” dedi.

ABD’nin beklenen anlaşma teklifini alaya alan Abbas, “Onlar anlaşmaya hazırlanıyor” dedi ve ekledi, “Biz bunu (anlaşmayı) istedik. Ama ben göremedim. Benim gözler zayıf. Ancak şu an bir tokat sürpriziyle karşılaştık” dedi.

Abbas konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunlar, Kudüs İsrail’in başkentidir ve mülteci sorunu bitti diyor ve şöyle ekliyorlardı: ‘Yahudi yerleşimleri toprak parçasına bina dikmekten ibarettir, ne yapalım? Daha sonra buna karar veririz’. Ancak biz de bir karar aldık. Bu anlaşmayı baştan sonra reddediyoruz. Bunu asla ama asla kabul etmeyeceğiz. Sadece ABD’nin aracı olmasını kabullenmeyeceğiz. Onun sunduklarını asla ve kat’a kabul etmeyeceğiz. Bunların hazırlayacağı anlaşmayı da beklemiyoruz”

Suudi Arabistan’ın Zahran şehrinin ev sahipliği yaptığı 29. Arap Zirvesi’ne de değinen Abbas, “Konuşulanlara inanamadık. Dedik ki gidip dinleyeceğiz. Açıkçası Suudi Arabistan’ın Kudüs konusundaki tarihi duruşu herkes tarafından çok iyi bilinmektedir. Siz söylentilere kulak asmayın. Zirveye gittik. Kral Selman, “Sözü Devlet Başkanı Abbas’a devretmeden önce, zirvenin adının Kudüs Zirvesi olduğunu söylemek istiyorum” dedi. Bana söyleyecek bir şey kalmadı. Zirve gerçekten bir Kudüs zirvesi oldu. İstediğimiz her şeyi aldık” diye konuştu.

Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim ez-Zanun, konuşmasında, parlamento ve devlet başkanlığı seçim tarihlerinin belirlenmesi çağrısında bulundu.

Hamas’tan, Filistin halkının çıkarlarını gözetmesini ve hükümetin Gazze’deki görevlerini devralmasına imkan tanımasını talep eden Zanun ayrıca Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) dört günlük oturumun sonunda yeni bir Yürütme Kurulu seçmesi bekleniyor.

Fetih Hareketi, yeni kurulun seçimleri için Merkez Komitesi adaylarından Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Saib Ureykat ve Azzam el-Ahmed’i gösterdi.