Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin uzlaşısı turları Kahire’de başlıyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin uzlaşı toplantısı, bugün Ramallah ve Gazze Şeridi’nden gelen 13 hareketin temsilcilerinin katılımıyla Mısır’da gerçekleşecek. Toplantıda, 2011 yılında Kahire’de imzalanan “Filistin Ulusal Anlaşması” konusunda uygulama mekanizmaları görüşülecek.

Fetih ve Hamas hareketlerine yakın kaynaklardan Şarku’l Avsat’a ulaşan bilgilere göre, ilk olarak Gazze Şeridi’ndeki Hamdallah Hükümetinin çalışmalarını artırma girişimleri görüşülecek. İkinci olarak ise, Filistin Kurtuluş Örgütü’ndeki tüm grup ve güçlerin daha geniş bir alana ulaşması amacıyla, çeşitli hedeflerin sağlanması konusunda (Bunların en önemlileri; yasama, cumhurbaşkanlığı ve diğer ulusal meclislerin seçimleri için gerekli tarihlerin belirlenmesi) bazı çalışmalar yapılacak.

Geniş uzlaşma çağrısı

Kahire’deki Fetih Hareketi yetkilisi olan Semih Berzag, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Tüm grupların, Kahire toplantısına katılımı, Filistin halkı için uzlaşı hedefini daha hızlı bir şekilde sağlayacaktır” dedi. Berzag ayrıca, “Suriye’deki güçler ve diğer gruplar gibi içeride ve dışarıda herkesin varlığı, başarı faktörü olacak ve uzlaşmanın sadece Fetih veya Hamas tarafından değil, herkes tarafından kabul gördüğünü teyit edecek. Geniş bir uzlaşma çağrısı kapsamında, geçtiğimiz ekim ayında Kahire’de imzalanan uzlaşma metninin amacı budur.” şeklinde konuştu.

Gazze’nin idare devri 1 Aralık’ta

Fetih Hareketi lideri Azzam el-Ahmed ve Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, 13 Ekim’de Mısır Genel İstihbarat Merkezi’nde, 2011 Kahire anlaşmasının maddelerini hayata geçirmek için bir belge imzaladı. Söz konusu anlaşma, taraflar arasında iki gün süren görüşmeler neticesinde imzalandı. Belgede, Rami el-Hamdallah başkanlığındaki Ulusal Uzlaşma Hükümetinin görevlerini yerine getirerek Gazze ve Batı Şeria idaresinin en geç 1 Aralık’a kadar Uzlaşı Hükümetine devredilmesi konusunda anlaşma sağlandı. Belge ayrıca, Mısır veya İsrail tarafına yönelik bütün Filistin geçişlerinin, Filistin başbakanlık muhafızlarının tam denetimi altında gerçekleşmesini içeriyor.

“Washington’daki FKÖ kararına bir cevap olacak”

Berzag, “Beklenen uzlaşmanın tamamlanması, birkaç gün önce açıklanan Washington’daki Filistin Kurtuluş Örgütü ofisi yetkilerini durdurma kararına çok önemli bir cevap olacak. Ve müzakerelerde ulusal kararın birliğini teyit edecek. Ayrıca bu şekilde FKÖ, Filistin halkının tek meşru temsilcisi sayılacaktır” ifadelerini kullandı.

Sınır kapılarının devralması uzlaşının ilk safhası

Öte yandan Hamas Hareketi sözcüsü Abdullatif el-Kanu da Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Hareket ve diğer katılımcılar, Filistin Ulusal Evi’ni düzenlemek amacıyla başta Filistin Kurtuluş Örgütü’nün oluşumu, ayrıca yasama, cumhurbaşkanlığı ve diğer ulusal meclislerin seçimleri için gerekli tarihlerin belirlenmesi olmak üzere birçok gerekli konuyu görüşecek” dedi. Ayrıca Hamas’ın, Hamdallah hükümetinin ve sınır kapılarının bakanlıkları devralması aracılığıyla uzlaşının ilk safhasının üzerinde durduğunu kaydetti.

Kanu konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bölünmeyi sona erdirmenin yanı sıra, Filistin halkının, günlük gereksinimlerini karşılama ve uzlaşmanın tamamlanması konusunda ciddiyetine tanık olduğumuz Mısır çabası, uzlaşmanın gerçekleşmesi konusunda bir göstergedir.”

Mısır tarafsız

Farklı grup ve güçlerin, Filistin davasında tarafsız olarak sadece Mısır’ı gördüğünü belirten Berzag, “Kahire’nin tarihi konumu ve bizimle olan ortak kaderi sebebiyle bu durum Mısır liderliğini, uzlaşmanın sağlanmasına destek vermeye ve bu yönde herkese çağrı yapmaya itiyor” ifadelerini kullandı.