Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin yönetimi: ABD’nin barış planının karşısında duracağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt’in sunduğu, Filistin halkı için koruma talep eden ve İsrail’in Filistinlilere karşı güç kullanımını kınayan BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tasarısını ABD’nin veto etmesinin ardından, Filistin yönetimi, ABD yönetimine sert tepki göstererek bölgede Washington’un yürüteceği herhangi bir barış planına karşı çıkacaklarına dair söz verdi.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nabil Ebu Rudeyna, ABD yönetimine eleştiride bulunarak, Washington yönetiminin eylemlerinin Filistin halkının haklarına düşmanlık ettiğini, bunlardan sonuncusunun da BMGK’da Filistin halkına koruma talep eden tasarının ABD tarafından veto edilmesi olduğunu söyledi.

Tüm uluslararası meşruiyet kararlarına aykırı olan işgal ve yerleşim konusunu destekleyen ABD politikasının devam ettiğine dikkat çeken Ebu Rudeyna, bunun Filistin halkı ve liderlerinin ulusal değerlerine bağlı kalma konusunda kararlılığını arttıracağını kaydetti.

Filistin’den ABD’nin barış planını engelleme sözü

‘Yüzyılın anlaşması’ olarak adlandırılan ABD barış planını engelleme sözü verdiklerini belirten Ebu Rudeyna, “Bu gerçek karşısında, Filistin yönetimi ve kurumlarının doğrudan rızası olmadan herhangi bir çözüm kabul edilemez ve uygulanabilir olmayacaktır. Bu tarihsel uyum ve kararlılık karşısında etkisiz kalacaktır. Adil ve kalıcı bir barışa ulaşmanın tek yolu, Filistin liderliğinin kararları ile temsil edilen Arap ve uluslararası meşruiyet kararlarına bağlı kalmak ve başkenti Doğu Kudüs olacak bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıdır” ifadelerini kullandı.

Kırmızı çizgilerinin aşılmaya devam etmesi konusunda uyarıda bulunan Ebu Rudeyna, bu durumda bütün bölgeyi kontrol edilemeyen ve sonuçlarını tahmin edilemeyen kalıcı bir ateşin saracağını söyledi.

ABD tasarıyı veto ederken, 10 ülke destekledi, 4 ülke çekimser kaldı

ABD, Filistin halkı için koruma talep eden ve İsrail’in Filistinlilere karşı güç kullanımını kınayan BMGK tasarısını veto etmişti.

Kuveyt, Kazakistan, Rusya, Çin, Bolivya, Peru, İsveç, Fransa, Ekvator Ginesi ve Fildişi Sahili tasarıya destek verirken, konseyin daimi üyelerinden İngiltere ve geçici üyelerinden Polonya, Hollanda ve Etiyopya çekimser kaldı.

“İsrail’in uluslararası hukukun üstünde olduğu anlaşılıyor”

Kuveyt’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Mansur el-Uteybi, “BMGK’nın sorumluluklarını yerine getirememesi, Filistin topraklarındaki durumun kötüye gitmesini artıracaktır. İsrail’in uluslararası hukuk ve hesap verebilirliğin üstünde olduğu anlaşılıyor. Bizler BMGK’nın Filistinlilere koruma sağlamadaki yetersizliğine üzülüyoruz” açıklamasında bulundu.

ABD, İsrail’e sadakatini gösterdi

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi Üyesi Hanan Aşravi ise, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in bir kez daha tasarıyı veto ederek İsrail’e sadakatini gösterdiğini söyledi.

Aşravi, bunun savunmasız insanları kasıtlı olarak öldüren işgalci güçleri savaş suçları kapsamında herhangi bir sorumluluktan muaf tutulma amacı ile yapıldığına dikkat çekti.

“Veto kararı ABD’nin ahlaki olarak iflas eden politikasını yansıtıyor”

Haley’in uluslararası fikir birliği ve uluslararası meşruiyet karşısında aldığı veto kararının, işgalci İsrail’in ihlal ve suçlarına mutlak meşruiyet kazandırarak onların yasa dışı eylemlerine yasal ve politik bir örtü sağlamak niyetiyle alındığını belirten Aşravi, “ABD tarafından takınılan bu pervasız davranış, ahlaki olarak iflas eden politikasını yansıttığı gibi iktidarın kibirini somutlaştırıyor. Ayrıca BM tarafından temsil edilen uluslararası toplumun güvenilirliği ve adaletine de darbe vuruyor” şeklinde eleştiride bulundu.

Aşravi, savunmasız Filistin halkına karşı daha fazla suç işlenmesini engellemek için uluslararası toplumu işgalci devleti bastırmak için derhal ve acilen harekete geçmeye çağırdı.