Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin yönetimi, Pence’nin ziyaretini boykot edecek! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” kararının ardından ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in bölgeye yönelik ziyaretini boykot edeceklerini yineledi.

Filistin Kurtuluş Örgütü’nden (FKÖ) yapılan açıklamada, bu tutumun Filistin’in barış süreci konusundaki tavrını terk ettiği anlamına gelmediği belirtildi.

FKÖ İcra Komitesi Genel Sekreteri Saib Ureykat yaptığı açıklamada, 14 Ocak’ta Ramallah’ta bir araya gelecek Filistin Merkez Konseyi’nin İsrail ile genel ilişkilerini tekrar gözden geçireceğini duyurdu.

Beyaz Saray, Başkan Yardımcısı Pence’in, iki kez ertelenen ziyaret tarihinin ardından 19- 23 Ocak’ta İsrail, Ürdün ve Mısır’a gideceğini açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın belirttiğine göre, Pence, ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile görüşmelerde bulunacak. Knesset’te bir konuşma yapması planlanan Pence, Doğu Kudüs’teki Tarihi Şehir bölgesinde bulunan Ağlama Duvarı’nı (Burak Duvarı) ziyaret edecek.

Beyaz Saray, Pence’in 19 Ocak’ta Washington’dan ayrılarak ilk önce Mısır’ı ziyaret edeceğini kaydetti. Bu bağlamda Pence, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile görüştükten sonra Kral 2. Abdullah ile bir araya gelmek üzere Ürdün’e gidecek.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın danışmanlarından Nebil Şaat, dün yaptığı açıklamada Filistin yönetiminin Pence’i karşılamama prensibine bağlı kalacağını, Trump’ın Kudüs kararının ardından Pence’i kabul etmeyi reddettiklerini açıkladı.

Şaat, Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA)’na yönelik yardımları durdurma tehditlerinin yanı sıra ortaya koydukları uygulamalarla ABD’nin İsrail yanında bir politika izlediğini vurguladı.

Saib Ureykat ise, ABD’nin Filistin- İsrail çatışmasını çözmek için anlaşmalar veya müzaker düzenlenmesi konusundaki çağrılarının devam etmesine rağmen, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararından vazgeçmediği sürece Filistin liderliği için bu çağrıların kabul edilemez olduğunu söyledi. Filistin liderliğinin, ABD yönetimi ile çatışmak istemediğini, ancak Trump’ın bir çatışma yarattığını kaydetti.

Ureykat, yaklaşmakta olan Filistin Merkez Konseyi toplantısında, İsrail ile kurulan ilişkileri tüm alanlarda gözden geçireceklerini ve ABD’nin Kudüs kararıyla mücadele yollarını görüşeceklerini belirtti.

Mahmud Abbas’ın danışmanlarından Ahmet Mecdalani ise “Merkez Konseyi kararlarının, uluslararası kararlara uygun olması, bu kararların dışına çıkmaması gerekiyor, aynı şekilde Arap barışı girişimleri, Arap Zirvesi kararlarıyla ve Arap yasalarıyla tutarlı olması gerekiyor. Bu yasaların bir parçasıyız ve daimi- destekleyici bir Arap tavrı kazanmaya çalışıyoruz. Bu durum, zor ve tehlikeli Filistin pozisyonu için bir “vinç” görevi teşkil ediyor.” açıklamasında bulundu. Mecdalani konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şok edici ya da akıl ve mantık çerçevesi dışında kararlar aramıyoruz. Eski siyasi sürecin devam etmesi de mümkün değil. Ancak barış sürecine, uluslararası meşruiyet ve Arap barışı inisiyatifi temelinde bağlılığımızı sürdürüyoruz ve bu süreçte BM çatısı altında uluslararası tarafların katılımıyla çalışmaya devam etmek istiyoruz.”

Mecdalani, “Farklı bir aşamadayız ve önceki yıllardaki barış sürecinde ABD’nin taraflı olması ve 20 yıldan daha fazla bir süredir devam eden geçiş döneminin yüklerini ve taahhütlerinden uzaklaşmak üzere iki durumdan kurtulmamızı sağlayacak yeni bir tarihsel fırsatın eşiğindeyiz.” ifadelerini kullandı. Bir önceki sürecin sona ermesinin, Filistin liderliğinin barış sürecinden çekilmesi anlamına gelmediğini söyleyen Majdalani, barış sürecine bağlı olduklarını belirtti ve “Siyasi yolun başarısız olduğu kanıtlanmıştır, zira ABD İsrail yanlısı bir tutum sergilemiştir. Şu anda Filistin Ulusal Otoritesinin doğasını, içeriğini ve görevlerini yeniden şekillendirme sürecindeyiz.” dedi.

Öte yandan bazı İsrailli ve ABD’li kaynaklar, dün ABD’nin Filistinlilere karşı uyguladığı başka bir çıkmaz meseleyi ortaya koydu. ABD gözlemcisi Louis Dodarone, “Filistin yönetimine bağlı eğitim müfredatının ihlal edilmesi” konusunda bir araştırma yapıldığını açıkladı. İsrailli kaynaklar, Dodarone’un müfradatın Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistin yönetimine ve UNRWA’ya bağlı okullarda uygulanıp uygulanmadığını, ayrıca “Anti-Semitik veya teröre teşvik” söylemleri içerip içermediğini incelemek istediklerini belirtti.

Söz konusu açıklama, Ortadoğu ve Asya’da Terörle Mücadele İşleri İkincil Komitesi Başkanı James Rich’in “ABD, doğrudan veya UNRWA aracılığıyla Filistinlilere milyonlarca dolar yardımda bulundu. Yönetim, son yıllarda ülke gözlemcisi tarafından yayınlanan ve Anti-Semitik ve teröre teşvik söylemler içeren müfredatlara dair raporları dikkate almıyor.” açıklamasına cevaben yapıldı.