Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin: Yüzyılın Anlaşması, ‘Gazze Anlaşmasına’ dönüştü! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin, ABD yönetimini “Yüzyılın Anlaşması” olarak bilinen planı “Gazze Anlaşması”’na dönüştürmek ve Filistin davasını insani bir davaya çevirmekle çalışmakla suçladı.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, bazı şüpheli kesimlerin kötü amaçları, komploları neticesinde “ABD yönetiminin, Kudüs ve mülteciler meselesini ortadan kaldırmaya çalışmasının ve İran’la yapılan nükleer anlaşmayı iptal etmesinin Filistin, Arap ve tüm dünya tarafından karşı çıkılan Gazze Anlaşması”nın yolunu açtığına” inandığını belirtti.

Ebu Rudeyne, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın “İsrail işgalini sürdürmek için bir ABD çözümü değil, çözüm için uluslararası bir mekanizma” istediğini belirtti.

Sözcü, Filistin’in dik duruşunun, ulusal değerlere bağlılığının, Arap ülkelerinin Kudüs meselesine karşı çıkan tutumunun; Filistin davasını insani bir davaya dönüştürmeyi amaçlayan Gazze Anlaşması düşüncesi üzerine kurulu Yüzyılın Anlaşmasını başarısızlığa uğrattığını vurguladı.

Tüm öneri ve fikirlerin, Filistin ulusal kimliğini ortadan kaldırmayı ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin Devleti kurma projesini baltalama amacı taşıdığını söyleyen Ebu Rudeyne, ABD’nin Filistin meselesinin çözümü için planladığı “Yüzyılın Anlaşması”nın, ABD’nin açıklamalarındaki gibi barış sürecinde ilerleme amacı taşımadığına dikkati çekti.
Filistin Devlet Başkanlığı sözcüsü, Gazze’nin siyasi veya insani açıdan yardım mekanizmasına dönüştürülmeye çalışıldığına dikkati çekti. Ebu Rudeyne ayrıca, uluslararası meşruiyet kararlarına dayanan kapsamlı bir siyasi çözümün parçası olmaksızın, limanlar veya başka araçlar vasıtasıyla “İsrail’in resmi bir şekilde ifade ettiği önerilerle iş birliğine girişen bazı taraflar” konusunda da uyarıda bulundu.

Sözcü, bu girişimlerin “işgalin varlığıyla yaşama ve gerçeklerden kaçma” girişimi olduğunu vurguladı.

Kudüs’ü, kimliğini ve topraklarını korumak için cesaretli ve ulusal tutum sergileme çağrısı yapan Nebil Ebu Rudeyne, Gazze’de ateşkesin sağlanmasını içeren uzun vadeli bir Hamas yönelimine atıfta bulundu. Yetkili, Hamas’ın “Yüzyılın Anlaşması” konusunda sabit bir tavır sergilediğini vurguladı.

Öte yandan Hamas Hareketi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, 26 Haziran’da yaptığı açıklamada “Hamas’ın Yüzyılın Anlaşması’nı reddeden tavrında herhangi bir değişiklik olmadığını” ifade etti.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve baş danışmanı Jared Kushner ve Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, geçtiğimiz hafta “Yüzyılın Anlaşması” adı verilen planı görüşmek üzere Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır, Katar ve İsrail’e ziyarette bulunmuştu.

Ziyaret kapsamında ABD’li heyet, barış sürecini ilerletmeye çalışırken, Filistinlilerin söz konusu planı reddetmesini göz ardı ederek, Gazze Şeridi’ne insani yardımların sağlanması konusunu ele aldı.

Filistinliler ise ABD heyetini “alternatif bir liderlik bulmak, Gazze’yi Batı Şeria’dan ayırmak, İsrail işgalini ekonomik barış ve insani çözümler karşılığında sürdürmek” için çalışmakla suçladı.

Bu bağlamda Filistin Devlet Başkanı, ABD’li heyet ile bir arayı gelmeyi reddetti.

Kushner ise Abbas’ı barış yapmaktan uzaklaşmakla eleştirirken, Filistinlilerin pek çok fırsatı kaçırdığını vurguladı.

Bu çerçevede ABD, Filistin yönetimine sağlanan yardım fonlarını durdurduklarını açıkladı.

Filistinli ve İsrailli kaynaklar tarafından dün yapılan açıklamada, Taylor Force adının verildiği yasa tasarısı altındaki yardımların askıya alındığını belirtildi.

Bir İsrail TV kanalı, ABD’nin Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ne insani ve ekonomik projeler için sağlanan yıllık 215 milyon dolar civarındaki yardımı dondurduğunu ifade etti.

Filistin yönetimi, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması sonrasında ABD ile ilişkilerini kesmişti.

Yönetim, ABD kararının müzakerelerden önce Kudüs’ün yasal ve siyasi statüsüne müdahale ettiğini ve Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu iddia eden İsrail efsanelerine destek verdiğini savunmuştu.

Diğer taraftan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri ve Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat, gelecek Kasım ayında yapılması planlanan İsrail Belediyesi seçimlerini boykot etmeye çağrısı yaptı.

Ureykat tarafından yapılan yazılı açıklamada, FKÖ Yürütme Kurulu’nun “işgal altındaki Kudüs belediyesindeki Filistin halkı ve kurumlarının, işgal belediyesi seçimlerine katılmaması konusunda kararlı duruşlarına destek verdiğini” vurguladı.
Ureykat, “işgalci İsrail’e meşruiyet vermeyi reddettiklerini, işgalcilerin mukaddes şehre yönelik ırkçı politika yürütmesine ortak olmayacaklarını” ifade etti.

Saib Ureykat, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ışığında seçimlere katılımın, İsrail’in Büyük Kudüs projesinin propagandasını yapmaya yardımcı olacağına dikkati çekti. Genel Sekreter, “Kudüs’teki İsrail belediyesi, hükümetin bir koludur. Sömürgeci yerleşim projesinin ve etnik temizlik operasyonlarının uygulanması için bütünleyici bir rol oynamaktadır” dedi.