Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin’de başkanlık seçimleri 2018’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli direniş gruplarının temsilcileri, Mısır’ın Başkenti Kahire’de, dün düzenlenen Genişletilmiş Barış Görüşmeleri kapsamında, taraflar arasındaki konularda atılım sağladı. Toplantıda, 2018 sonuna kadar, Parlamento, Başkanlık ve Ulusal Meclis seçimlerimin tamamlanması konusunda uzlaşı sağlarken, barış görüşmelerinin yeni oturumunun ubat ayında gerçekleştirilmesini kararlaştırdı.

Kahire’deki Mısır İstihbarat Merkezi’nde gerçekleşen ve iki gün süren toplantılara katılan 13 Filistinli grubun temsilcileri, 6 maddelik ortak bir bildiride üzerinde mutabık kaldı. Bildiride öne çıkan maddeler ise Filistin Kurtuluş Örgütü’nün, Filistinlilerin tek ve meşru temsilcisi olduğu ve Uzlaşı Hükümeti’nin Gazze’de gerekli bütün icraatları yapmasına ilişkin maddeler yer aldı.

Toplantıya katılan kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Hükümeti’n Gazze’deki çalışmaları hususunun Fetih ve Hamas arasında büyük bir sorun teşkil ettiğini belirterek, “Fetih, Bakanlar ve güvenlik birimlerine ilişkin daha fazla garanti verdi. Hamas ise bu konuda elinden gelen her şeyi yaptı” dedi.

Mısır kararların uygulamasında gözlemci olacak

Söz konusu kaynakların verdiği bilgiye göre, toplantıya gözlemci olarak katılan Mısır İstihbaratı yetkilileri, toplantıda alınan kararların uygulanmasına gözlemcilik yapacak Mısır İstihbaratına bağlı bir Güvenlik Komitesi kurularak, Komite’nin toplantının sona ermesiyle birlikte görevine başlamasını teklif etti.

“İlk aşamada, Uzlaşı Hükümeti’nin Gazze’deki çalışmalarına engel teşkil eden hususların büyük oranda azaltılması, çeşitli yaşam alanlarındaki mağduriyetlerin giderilmesi ve Filistin’deki sınır kapılarının işlevselleştirilmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini ifade eden kaynaklar, Hamas tarafının, Hükümetten Gazze’ye yönelik ambargoları kaldırmasını talep ettiğini, Fetih tarafının ise ambargo cümlesine itiraz ettiğini vurguladı.

2011’de kurulan iki komite tekrar faaliyetlerine başlayacak

Öte yandan, toplantı sonucunda, 2011 yılındaki görüşmelerde oluşturulan Özgürlükler Komitesi ve Toplumsal Barış Komitesi’nin Batı Şeria ve Gazze’de görevine yeniden başlaması ve bu hususta söz konusu iki komiteye gerekli kolaylıkların sağlanması kararlaştırıldı.

Filistin’de düzenlenmesi ön görülen genel seçimlere dair kararların da alındığı toplantıda, Başkanlık, Parlamento ve Ulusal Meclis seçimlerinin 2018 sonuna kadar düzenlenmesi için Seçim Komitesi’ne hazırlıklarını başlatması talimatı verildi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın talebi üzerine, seçimlerin kesin tarihinin belirlenmesi bir sonraki istişare toplantılarına bırakıldı.

İsrail’in Yahudi bir devlet olarak tanınmasının reddettiler

Öte yandan, toplantının katılımcıları, “Geçici sınırlara sahip bir devlet kurulması yönündeki geçici çözümler ile İsrail devletinin Yahudi bir devlet olarak tanınmasının reddedilmesi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın çağrısıyla, işgal davalarını takip eden uluslararası kuruluş ve sözleşmeye katılma” kararı alındı. Katılımcılar, ayrıca, Arap ve Müslüman ülkelere, 2014 yılında düzenlenen Gazze’nin yeniden imarı toplantısında vadettikleri maddi yardımları sağlama çağrısı yaptı.