Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eylül ayında 26 Filistinli öldürüldü, 2 bin 300’ü de yaralandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail işgali altındaki Filistinli halkının içinde bulunduğu şartlara yönelik yapılan değerlendirmelerde eylül ayının oldukça kanlı geçtiği görülüyor. Şiddet olaylarında 7’si çocuk 26 kişi öldü, 2 bin 300 kişi yaralandı. 34 yapı ve 16 ev yıkıldı, 450 kişi de gözaltına alındı.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Abdullah el -Havrani Araştırma ve Belgelendirme Merkezi’nin aylık raporuna göre ölenlerin büyük çoğunluğu Gazze Şeridi’ndeki sınırda, işgal güçleri tarafından vurularak öldürüldü. Muhammed er- Rimavi ise Ramallah’ın kuzeybatısındaki Beyt Rima’da gözaltına alındıktan sonra işgal zindanlarında uygulanan işkence nedeniyle can verdi. Ayrıca yaralanan 2 bin 300 kişinin 2 bin 14’ü Gazze Şeridi sınırında, geri kalanlar ise işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da yaralandı. İşgal güçleri aynı dönemde 16’sı ev olmak üzere 34 binayı yıktı. Evlerden üçü Beytüllahim’in kuzeybatısındaki el- Velce köyünde ve işgal altındaki Kudüs’teki Beyt Hanina kasabasında aşırı para cezalarını ödememek için hane sakinleri tarafından yıkılmaya zorlandı. Yıkımlar, Kudüs’teki Anata, Silvan, Han el- Ahmer, el- Halil’deki Yata, Eriha’daki Deyr’ul Kılt, Tubas’taki kuzeyindeki Hamsahe’l Vakfa ile Berdile, Nablus’taki Kusra köyü ve Ramallah’ın batısındaki Rintis köyünde yaşandı. İsrail makamları ayrıca 27 yapı için daha yıkım ihtarında bulundu. Ramallah’daki el- Miğyer, Nabulus’taki Şarkiyetu’l Leben, Tubas’taki Kerdele, el- Velce ve Beytüllahim’deki Hermele köyleri ile Eriha’daki Akbetu Cebr kampı ve el-Halil’e de ihtar gönderildi. Geçen pazartesi günü işgal hükümetinin Han el- Ahmer halkına evlerini tahliye etmeleri için verilen süre ise sona erdi.

İşgal altındaki Filistin topraklarında gerçekleştirilen yerleşim faaliyetleri nedeniyle gerilim ise sürüyor. Kudüs Belediyesi’nin Planlama ve Yapı Komitesi, Beytüllahim’in kuzeybatısındaki el- Velce köyünde vatandaşlara ait 841 dönüm genişliğindeki araziye 4 bin 700 yerleşim birimi inşa etme planını ortaya koydu. Komite ayrıca Beyt Hanina’da Yahudilere 75 yerleşim birim inşa etme planınını da onayladı. Geçtiğimiz günlerde İsrailli işadamlarının işgal altındaki Kudüs’ün güneydoğusundaki Cebelu’l Mukebber topraklarındaki Neveh Tzion yerleşim bölgesinde Yahudiler için 220 yeni konut inşa etmeyi planladıklarını açıkladı. Komite’nin ayrıca Şeyh Cerrah mahallesine yönelik yerleşim planını da ele alacağı kaydedildi.

Bir grup yerleşimci, İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel’in teşvikiyle Beytullah’ın güneyindeki Artas kasabasına bağlı olan ve yaklaşık 400 dönümlük bir genişliğe sahip olan Hılletu’l Nahle bölgesinde bir yerleşim merkezi kurmaya başladı. Bunun Efrat yerleşim merkezini genişletme çalışmaları kapsamında gerçekleştirildiğine işarette bulunulurken Yahudi yerleşimcilerin söz konusu bölgeye seyyar evler ve çadırlar kurarak elektrik çektikleri bildirildi.

İsrail işgal hükümeti, daha önce Kana Vadisi’nde 108 yerleşim biriminin inşasını onaylamıştı. Ramallah’ın doğusundaki Deyr Dibvan kasabasına ait toprakların Maali Mihmas yerleşimine yönelik kamu kurumlarının inşası için geliştirme alanlarına taşınması amacıyla başka bir harita sunulmuştu.

İşgal hükümeti, Tubas’ın kuzeyindeki Hirbetu Rasu’l Ahmer bölgesindeki bin 79 dönümlük araziye de güvenlik nedeniyle el konulması için askeri bir emir yayınladı.
İşgal belediyesi, Kudüs’ün Yahudileştirilmesi kapsmaında Burak Duvarı bölgesinde bir teleferik kurulması için prosedürlerin başlatıldığını açıkladı. Teleferiğin Alman Mahallesi’nden başlayarak et- Tur mahallesinden geçmesi ve Mescid-i Aksa’nın batısındaki el- Burak Meydanı’na ulaşması bekleniyor.

Fanatik Yahudi yerleşimciler, Mescid-i Aksa’ya İbrani yılbaşı ve Yom Kippur Bayramı kutlamaları nedeniyle benzeri görülmemiş baskınlar gerçekleştirdi. Geçen ay içerisinde Mescid-i Aksa’ya baskın gerçekleştiren yerleşimci sayısı 5 bin 200’e ulaştı. Söz konusu yerleşimciler arasında İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel ve Knesset Üyesi Shuli Mualem de bulunuyor.

Yerleşimciler geçen ay boyunca da saldırılarına devam etti. Nablus ve Tulkerim’de yol çeteleri tarafından düzenlenen saldırılarda 13 vatandaş çeşitli şekillerde yaralandı. El-Halil’in el- Kadime kasabasında da iki vatandaş darp edildi. Darp edilenler arasında Hz. İbrahim Mescidi’nin müezzini de var. Gush Etzion yerleşim biriminde bıçaklama girişiminde bulunduğu gerekçesiyle bir genç, bir yerleşimcinin ateş etmesi sonucunda ağır yaralandı. El- Halil’de de bir yerleşimci bir çocuğa arabayla çarptı. Kudüs’te ise yerleşimciler tarafından saldırıya uğrayan 5 Filistinli yaralandı.

Yerleşimciler ayrıca el- Halil ve Nablus kentindeki 316 ağacı sökerek yaktı. 5 aracın tekerleklerine hasar verdiler.

Büyük Dönüş Yürüyüşleri’nin 7. ayına girmesiyle birlikte İsrail’in Gazze’de şehit ettiği vatandaşlarının sayısı 207’ye yükseldi. 10 kişi işgal hapishanelerinde öldü.
Ölenler arasında 35 kadın ve çocuk bulunuyor. Ayrıca 21 bin 155 vatandaş da yaralandı. Geçen ay gerçekleştirilen saldırılarda Gazze’nin doğusunda 243 kez karadan ateş edildi, 25 hava saldırısı düzenlendi, 31 de topçu atışı yapıldı. Ayrıca 14 de kara baskını gerçekleştirildi. Balıkçı teknelerine düzenlenen 28 silahlı saldırının yanı sıra bir balıkçı da yaralandı. İki tekneye el konuldu. Teknelerdeki 9 balıkçı gözaltına alındı. İşgal güçleri ayrıca Gazze Şeridi’nin doğusunda da 24 vatandaşı tutukladı.