Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin’de protestolar devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli grupların, ABD’ye karşı “öfke” günleri çağrılarının ardından Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da dün Filistinli göstericiler ve İsrail işgal ordusu arasında geniş çaplı çalışmalar yaşandı.

Hükümet yetkililerince de desteklenen gösterilere yüzlerce Filistinli katıldı. Protestolara katılmaları için ülke genelindeki çalışanlara izin verildi. ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” kararı sebebiyle düzenlenen gösterilerde İsrail güvenlik güçleri ile çatışmalara girildi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yetkilileri de tüm üyeleri ve aileleri ile gösterilere katıldı.

FKÖ, ulusal çaptaki örgütler ve İslami gruplar, İsrail’i ziyaret edecek olan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i protesto etmek için “Lebbeyk ya Kudüs” adı altında öfke yürüyüşü çağrısı yaptı.

Ramallah’taki Kalandiye kontrol noktasında, Beytüllahim’deki 300 kontrol noktasında, el-Halil’in kuzeyindeki el-Arub mülteci kampında, güney Eriha girişinde, Kalkaliye’de, Tulkarim’de ve Nablus’un güney kontrol noktalarında Filistinliler ve işgal güçleri arasında çatışmalar patlak verdi.

Filistinli göstericiler düzenlenen yürüyüşler sırasında ellerinde Filistin bayrakları taşırken, Kudüs’ün Arap kimliğine atıfta bulunarak Trump’ın kararını protesto etti. Ayrıca Gazze Şeridi sınırında, Nahal Oz bölgesinde ve Cabaliya mülteci kampındaki Filistinli göstericiler İsrail güvenlik güçleriyle çarpıştı. Çatışmalarda taş ve molotof kokteyli fırlatan Filistinlilere İsrail güvenlik güçlerinin cevabı gerçek ve plastik mermilerle oldu. Ayrıca göz yaşartıcı gazlar da kullandı. Çatışmalar sırasında Gazze ve Batı Şeria’da birçoğu ağır olmak üzere onlarca kişi yaralandı.

FKÖ Merkez Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed, yaşananları “devam etmesi gereken bir savaş” olarak nitelendirdi.

FKÖ’nün Basın Bürosu sözcülerinden Münir el-Cağub ise Batı Şeria’daki tüm şehirlerde ve Gazze Şeridi’nde süren yürüyüşlerin, Filistin davası karşıtı olan ABD yaklaşımına, özellikle de Trump’ın Kudüs kararında büyük bir rol oynayan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’e yönelik olduğunu belirtti.

Cağub, Pence’in dini siyasete karıştıran Hristiyan bir Siyonist olduğunu söyledi. Cağub Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Pence, Araplara ve Müslümanlara karşı nefret tohumu taşıyor. Kudüs’ün Yahudileştirilmesine yönelik büyük bir projesi var. Öfkesi onu Müslümanlara ve liderlerine karşı olmaya itiyor. ABD yönetimine karşı Filistin öfkesi durmayacak. Bu süreç devam ediyor. Bütün Filistinlileri kapsayan ulusal bir strateji geliştireceğiz. Henüz hiç kimse Kudüs’ün kırmızı çizgimiz olduğunu anlamamışsa onlara bunun herhangi bir kırmızı çizgiden daha fazlası olduğunu göstereceğiz.”

Trump’ın Kudüs kararının hemen ardından 7 Aralık’ta patlak veren olayların başlangıcından bu yana İsrail güvenlik güçleri 9 Filistinliyi öldürdü, yaklaşık 4000 Filistinliyi yaraladı. Yüzlercesini de tutukladı. İşgalciler, gösterileri dağıtmak için çoğunlukla toma araçları, gerçek ve plastik mermiler ile gaz ve ses bombaları kullanıyor.

Ulusal Uzlaşı Hükümeti, işgal güçlerinin Filistin halkına, topraklarına ve kutsallarına yönelik saldırılarını artırmaması konusunda Tel Aviv’i uyardı. Hükümet Resmi Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada işgalcilerin barışçıl yürüyüşlere saldırı düzenlediği, binlerce kişiye ateş açtığı ve gaz kullandığı belirtildi. Tutuklamaların sürdüğünün ifade edildiği açıklamada İsrail’in uygulamalarıyla bölgeyi daha fazla gerginliğe ittiği kaydedildi.