Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin’de uzlaşma için müzakere trafiği devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır tarafından sunulan ve en geç 5 hafta içinde ulusal birlik hükümeti kurulmasını da öngören Filistin uzlaşı teklifiyle ilgili görüşme trafiği devam ediyor. Hamas, 17 Temmuz’da yaptığı açıklamayla, teklifin kendileri tarafından kabul edildiğini duyurmuştu.

Fetih Hareketi, Hamas, Fetih ve Mısır’ın yer alacağı Kahire’de Cumartesi günü yapılmak üzere Mısır tarafından üçlü zirve çağrısında bulunduğunu açıkladı.

Fetih Merkez Komitesi Sekreteri Binbaşı Cibril el-Recub dün televizyonda yaptığı açıklamada Fetih Hareketi’nin Cumartesi günü için Mısır’dan bir davet aldığı ve bu davete katılmak için hazır olduklarını söyledi.

Recup iki gün önce Mısırla yapılan görüşmelerin detaylarını açıklamaktan şiddetle kaçınarak, “konu ne bir fazla ne de eksik bir şey söylemeye izin vermiyor. Siyasetten anlayanların bu konuda sessizliklerini korumalarını diliyorum. Zira bazen bir kelime yıkıcı olabiliyor” dedi.

Hamas heyeti, Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih Aruri başkanlığında, Musa Ebu Merzuk, İzzet el-Rışık, Hisam Bedran, Halil el-Hayye ve Ruhi Muşteha’dan oluşuyor.

Hamas Siyasi Bürosu üyesi olan Musa Ebu Merzuk, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, görüşmelerde Gazze’de yaşanan sıkıntılar ile ikili ilişkiler ve Hamas’ın çekincesiz olarak onayladığı Mısır’ın uzlaşı önerisinin konuşulduğunu söyledi.

Ebu Merzuk, Mahmud Abbas’ın hükümetin kurulmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “ Uzlaşmanın sağlanmasında temel unsur; sorumlulukları, yetkileri olan bir hükümetin kurulmasıdır yoksa formaliteden bir hükümet değil.”

Fetih’in Mısır önerisine karşı tutumunu açıklamaktan kaçınan Ebu Merzuk, Mısır istihbaratıyla yaptıkları görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi.

Hamas heyeti Kahire’ye ulaştığında Fetih heyeti birkaç saat önce Mısır’a öneriyle ilgili cevabını verip Kahire’den ayrılmıştı.