Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin’den ABD’ye BM kararlarını engelleme suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah/ Şarku’l Avsat

Filistin yönetimi, ABD’yi Gazze Şeridi’ne karşı İsrail saldırısı hakkında Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından alınması beklenen bir kararı engellemekle suçladı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD, Filistin devletinin kardeş Kuveyt ve Bolivya devletleri aracılığıyla Tel Aviv hükümetinin Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırılara müdahale etme talebi üzerine başlatılan kapalı istişareler sırasında beklendiği gibi yeniden İsrail’i savunmaya başladı” ifadeleri kullanıldı.

BMGK, geçtiğimiz Çarşamba akşamı, İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırı hakkında bir karar alma konusunda başarısız oldu. Filistin Dışişleri Bakanlığı, ABD’yi Tel Aviv’in politikaları savunmaya çalışmakla suçlayarak kınadı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ABD yönetiminin tamamen İsrail’in yanında olduğunun bir kez daha kanıtlandığı belirtildi. ABD’nin uluslararası eleştirilere karşı İsrail’in bir numaralı koruyucusu olduğu belirtildi. ABD hükümetinin Filistin halkına karşı yapılan bu saldırıların ve ağır hak ihlallerinin savunucusu olduğu ifade edildi.

“ABD, İsrail’in kınanmasına dahi izin vermedi”

Bakanlığın açıklamasında, “İşgalci devlet tarafından Gazze Şeridi’nde halkımıza karşı işlenen yıkım ve cinayete uluslararası yapılan kınamalara rağmen, ABD, herhangi bir isim altındaki herhangi bir açıklamayı engelleme konusunda açıkça ısrarcı davrandı. Gazze Şeridi’ndeki kararlı halkımıza karşı işlenen suçlardan dolayı İsrail’in dolaylı olarak kınanmasına dahi izin vermedi” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu açıklamada, ABD’deki şu anki yönetimin Beyaz Saray’ın anahtarlarını teslim aldığından beri açık bir şekilde Birlemiş Milletler’deki (BM) ana hedefinin, gerçekleştirdiği saldırılar ve bulunduğu ihlallerden dolayı İsrail’e yöneltilen her türlü kınamalara karşı koymak olduğu belirtildi. İsrail tarafından gerçekleştirilen savaş ve insanlık suçlarının üzerini örtmenin de amaçları arasında bulunduğu ifade edildi.