Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin’den ‘Batş’ suikastı açıklaması: Resmi müdahale yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndaki resmi bir kaynak, geçen ay Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da öldürülen Mühendis Fadi el-Batş’ın suikastına ilişkin Mahmud Abbas’a ve Filistin makamlarına yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu açıkladı.

Ürdün’de yayın yapan Yarın adlı gazete Bakanlığın, “Filistin’in Malezya büyükelçiliği ve çalışanlarının Batş’ın (Hamas üyesi) suikastının takip soruşturmasını başarısızlıkla sonuçlanması ve hatta elçilik çalışanlarından birinin de suikasta katılması suçlaması Filistin yönetimini baltalamayı, tahrip etmeyi ve fitneyi hedefliyor. Bu haberler yalan ve aslı olmayan haberlerdir” ifadelerini kullandığını okuyucularına duyurdu.

Kaynak, Dışişleri Bakanlığı ve ilgili bütün Filistinli organların Malezya Büyükelçiliği ile sürekli temas halinde olduklarını, tüm Malezya makamlarıyla suikast sürecini takip etmek için bir operasyon birimi oluşturduklarını açıkladı.

Batş’ı ziyaret ettiler

Bazı yazılı kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Malezya’daki Filistin büyükelçiliğine bağlı aralarında bir kadınında bulunduğu üç kişi Ramallah’taki bir subayın talebi üzerine Malezya’ya turist olarak bir ziyaret düzenlediler. Daha sonra bunların Ramallah’ta istihbarat servisinde çalışan memur olduklarını ve suikasta uğramasından birkaç gün önce Bataş’ı ziyaret ettikleri ortaya çıktı.

Öte yandan Malezya’daki Filistin Büyükelçiliği, kendisine atfedilen suçlamaları reddederek suikastın aydınlatılması için tüm ilgili Malezya yetkililerinin bulunduğu bir operasyon birimi kurduklarını açıkladı.

Hamas’tan Mossad vurgusu

Olayla ilgili açıklama yapan Hamas “Suikast ile ilgili soruşturmalar devam ediyor. Suçu işleyen grupların ve faillerin kimlikleri ortaya çıkmaya başladı” açıklamasında bulundu. İsrail gizli servisi Mossad’ı bu suikastın arkasında olmakla suçlayan Hamas “Çocukların, gençlerin ve bilim insanlarının kanı boşa akmaz” açıklamasında bulundu.

Olayın geçmişi

Batş, elektrik mühendisliğinde doktora yapmış ve birçok başarı belgesine hak kazanmış bir mühendisti. 21 Nisan’da Kuala Lumpur’da sabah namazına gittiği esnada motosikletli iki kişi tarafından yakın mesafeden ateş edilmesi sonucu hayatını kaybetti.