Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin’den İsrail’in ihlallerine karşı uluslararası tedbir çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail “ihlalleri ve suçları” karşısında Filistin halkının korunmasına yönelik uluslararası tedbirler alınması için çağrıda bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan basın açıklamasında, Filistinli sivillerin korunmasıyla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından hazırlanan raporun teslim alındığı ve Filistinli sivillerin güvenliğinin sağlanması için takip edilecek yöntem önerilerini içeren yazılı bir rapor sunulduğu bildirildi.

Bakanlık, uygun kararı almak için raporunun içeriğini takip etmek üzere BM Genel Sekreteri ile temasa geçileceği açıklamasında bulundu.

Siyasi süreç başlatılması vurgusu

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) aktardığına göre, bakanlık, Cenevre 4 Sözleşmesi, uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası ceza hukuku başta olmak üzere, işgalci İsrail iktidarının uluslararası hukukun kuralları uyarınca sorumluluklarını yüklenmesine odaklanılması gerektiği vurgulandı.

Bakanlık, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Filistin barış girişimini temel alan uluslararası mekanizmanın kurulmasıyla ilgili olarak Şubat ayında BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu teklif çerçevesinde uluslararası hukuk normları ve tanınan barış sürecinin referans şartları ile uyumlu ciddi bir siyasi süreç başlatılması gereğini vurguladı.

Karar, BM tarafından kabul edildi

Geçen Haziran ayında, Filistin halkının korunması lehine sunulan bir karar taslağı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Karar taslağı 120 ülke tarafından desteklenirken, 8 ülke itiraz etti ve 45 ülke çekimser kaldı.

Öte yandan, İsrail hükümeti, işgal altındaki topraklarda Filistinlilerin korunmasını güçlendirmeye yönelik Guterres’in sunduğu önerileri reddederken, İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, “Filistinlilerin ihtiyaç duyduğu tek koruma, onları liderlerinden korumaktır” dedi.

Genel Sekreterin raporuna cevaben Danon, Filistinlileri İsrail’den koruma yolları hakkında “yanlış tavsiyelerde bulunmak” yerine, Filistin halkına zarar veren liderliklerinin suçlanması gerektiğini söyledi.