Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin’e gerçekten kim önem veriyor? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin, özelde Arap dünyasında genelde ise Ortadoğu’da hakkında en çok yalan söylenilen meselelerden birisidir. Hatta işin içine Türk ve İran unsurunu da dâhil edelim.

Filistin’in Batı Şeria-Gazze ya da Fetih-Hamas şeklinde bölünmesiyle birlikte Hitler’i desteklemesi gibi genellikle yanlış politikalar izleyen Hacı Emin el-Hüseyni döneminden Şukayri dönemine, ardından Arafat zamanına ve sonra da günümüze kadar bu mesele hakkında sağlıklı bir irade sergilenmedi. Somut bir görüş ortaya çıkmadı ve güç doğru bir şekilde kullanılmadı.

Geçen yüzyılda darbelerin, siyasi fitnelerin ve silahlı grupların çoğu ve hatta 60’larda Libya’nın Kaddafi’si gibi dünyada Filistin meselesinden uzakta olanlar bile Filistin meselesinin etkisiyle kasıtlı olarak ortaya çıktı.

Bugün Filistin meselesiyle ilgili sıcak söylemler ve çatışmalar yeniden gün yüzüne çıkıyor. Herkesin aynı yanlışları tekrar etmesi, aynı söylemleri dile getirmesi ve aynı tezahüratları yapması isteniyor. Aslında tüm bunlar, bugün Filistinlilerin trajedilerinde, Gazze, Kudüs’te gördüğümüz gelişmelere yol açtı.

Türkiyeli Erdoğan ve İranlı Hamaney, katkı yapmaya devam ediyorlar… Ankara, İsrail Büyükelçisinden “bir süreliğine” ülkesine dönmesini istedi. Bu da Netanyahu’nun eli, Filistinlilerin kanına “bulaştığından” dolayı “bir süreliğine”… Aslında Netanyahu, en azından Erdoğan’ın benzer söylemlerine göre bunu devamlı olarak yapıyor. Neden İsrail Büyükelçisi, sadece bugün Türkiye’den “bir süreliğine” uzaklaştırılıyor?!

Lübnanlı yazar Hazım Sagiye, “el-Hayat” gazetesindeki son yazısında “Bütün sıfatlar, İsrail’in kuruluşunu benzersiz bir olgu yapacak şekilde Yahudi devletinin kuruluşuna atfedildi. Her benzersiz şey gibi bu kuruluşun da benzersiz bir çözümü olmalı. Çözüm, imkânsız olacak derecede benzersiz… Askeri ve milliyetçi karaktere sahip rejimler, kendi amacı için bu (analizi) genelleştirmek suretiyle yapacaklarını yaptı. Bu amaç ise dikkatleri zayıf rejimlerinin üzerinden başka yöne çekmektir. Ne siyasetle ne de savaşla onarılacak aşiret intikamına benzeyen sorun bu şekilde ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Gerçek dünyaya Araplara dönelim. Bunlar arasında Filistin yönetimi ve siyaset belgesinden sonra Hamas da yer alıyor. Beyrut Zirvesi’ne göre bunlar, Doğu ve Batı Kudüs de dâhil 1967 sınırlarına göre Filistin ve İsrail şeklinde iki devlet fikrine ve bunun dışında kalan ilke ve kurallara razı oldular.

Sağlıklı ve sağlam olan, Filistin meselesini politik ve propaganda içerikli amaçlar için değil de İsrail’i bu çözüme mecbur etmek için Arap ve Müslümanların girişimlerini bir araya toplamaktır. Lübnanlı Hasan Nasrallah, İranlı Kasım Süleymani ve diğerlerinin yaptığı gibi Arap ve Müslümanların en son hakiki ve doğru girişimi de Filistin meselesini bitirmektir.

Her Arap ve Müslüman hatta her insan, mazlum Filistinli insanların tarafını tutar. Bu gayet açıktır. Bu tarafgirlik için insanlara fayda vermeyen ve yeryüzünde kalmayan Filistin trajedisiyle devamlı ticaret yapmaya çalışılıyor.