Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin’e yönelik uzlaşı çabalarında ilerleme kaydedildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devleti’ne yönelik uzlaşı çabalarında ilerleme kaydedildiği belirtildi.

Filistinli kaynaklar, geçtiğimiz Ekim ayında Kahire’de, Fetih ile Hamas Hareketi arasında imzalanan anlaşmayı uygulamak için atılması gerekli son adım noktasında, Mısır’ın taraflarla anlaştığını aktardı.

Kaynaklar, Mısır istihbaratının başındaki isimlerin, Gazze Şeridi’nin Filistin yönetimine teslim edilmesini sağlamanın yanı sıra genel seçimlere doğru yol alınması için Fetih ve Hamas ile yoğun toplantılar yapmayı planladığını söyledi.

Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil’in, Fetih Hareketi Merkez Konsey Üyesi Azzam el-Ahmed’in başkanlık ettiği heyet ve Hamas heyetiyle bir hafta içinde iki kez bir araya geldiğini aktarıldı.

Kamil, Hamas’ın Gazze Şeridi’ne yönelik yaptırımın sona erdirilmesi ve Filistin yönetimi personeli ile eski hükümet çalışanlarının entegrasyonu konusunun çözümüne dair talebini dinledi.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi el-Ahmed ise İstihbarat Başkanı Kamil ile görüşmesinde, hükümetin yetkilendirilmesinden personel sorunlarına tüm konuları kademeli olarak çözmek için çalışacaklarını aktardı.

Fetih Sözcüsü Atıf Ebu Saif dün gerçekleştirdiği basın açıklamasında, el-Ahmed’in, Hamas ile yapılan toplantıya dair Mısırlı yetkililerden bilgi aldığını söyleyerek, bir sonraki toplantıda bu konuyu tartışarak uygun bir pozisyon alacakları bilgisini verdi.