Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistinli Ahed Tamimi’nin gözaltı süresi mahkemesi sona erene kadar uzatıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Ofer Mahkemesi bugün iki İsrail askerine vurduğu görüntüleri sosyal medyada yayılan 16 yaşındaki Filistinli Ahed Tamimi’nin gözaltı süresini mahkemesi sona erinceye kadar uzattı.

Askeri hâkim “Yöneltilen suçların ciddiyeti göz önüne alındığında dava bitene kadar gözaltı süresinin uzatılmasından başka bir yol bulamadım” açıklamasında bulundu.

İsrail Askeri Savcılığı, Tamimi’ye bu ayın başlarında 12 ayrı suçlama yöneltti. Bugün yapılan duruşmaya bazı Avrupalı diplomat katıldı.

İsrail güvenlik güçlerine karşı verilen mücadelenin Filistin’deki simgesi olan Tamimi suçlu bulunursa hapis cezası alacak.

15 Aralık’ta Ahed ve akrabası Nur, Batı Şeria’daki Ramallah kentinin kuzeyinde yer alan Nebi Salih köyünde, duvar önünde duran iki askeri tekmeleyerek onlara vurdu. Ahed ve annesi 19 Aralık’ta, Nur ise 20 Aralık’ta tutuklandı. Askeri Savcılık, Ahed ve Nur’u görev başındaki askere saldırmak ve düşmanca eylem gerçekleştirmekle suçladı.

5 Ocak’ta kefaletle serbest bırakılan Nur’un ilerleyen zaman içinde mahkemeye çıkarılmasına karar verildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı sonrasında Batı Şeria’da düzenlenen protestolarda evinin girişine gelen İsrail askerlerine tepki göstererek, tokat atan Ahed Tamimi ev baskınında gözaltına alınmıştı.

Ailenin verdiği bilgiye göre protestolar sırasında Tamimi ailesinden bir çocuk da başından vuruldu.