Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistinli aktivist Ahed Tamimi Tunus’ta | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus: Mongi Saidani/Şarku’l Avsat

Tamimi, 1985’de İsrail Hava Kuvvetleri’nin 73 Filistinliyi Tunus’ta katlettiği saldırının yıl dönümünde Tunus’u ziyaret ediyor.

Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi, Tunus başkentinin kuzeyinde bulunan Kartaca Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Filistinli aktivist Ahed et-Tamimi ve ailesini ağırladı.

İsrail 1985’te Tahta Bacak Harekatı’nın bir parçası olarak Tunus’taki Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) merkezini F-15 savaş uçaklarıyla bombalamış, FKÖ lideri Yaser Arafat şans eseri saldırıdan kurtulurken bombardıman sonucu 73 Filistinli katledilmişti.

Tamimilerin saldırıda katledilen 73 Filistinlinin anıldığı törenlere katılması bekleniyor.

Tunus Cumhurbaşkanlığının daveti üzerine başkent Tunus’a gelen Filistinli Aktivist Ahed et-Tamimi ve ailesi, ilk olarak Tunus Genel İşçi Sendikası’nı ziyaret etti.

Tunus Cumhurbaşkanı Sibsi yaptığı konuşmada “Ahed et-Tamimi’nin Tunus’a davet edilmesi ve onun da teşrif etmesi, Filistin halkının ardı ardına gelen kuşakların büyük mücadelesinin, fedakârlığının ve Filistin’in Tunus halkının vicdanlarındaki yerinin bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Sibsi, “Tunus’un Filistin davasını destekleyen duruşuna ve kardeş Filistin halkının başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma taleplerinin yanında durduklarına” dikkati çekti. Ayrıca Sibsi “Filistinlilerin topraklarını ve kutsal alanlarını işgalden kurtulmak için verdikleri mücadeleyi desteklediklerine” vurgu yaptı.

Ahed et-Tamimi Tunus Cumhurbaşkanının daveti için teşekkürlerini sundu ve Temmuz sonunda serbest kalmasının ardından Tunus’un ziyaret ettiği ilk Arap ülkesi olduğunu ifade etti.

Ahed Tamimi ise, Filistin davasına verdiği destek ve çabalarından dolayı Tunus halkı ve hükümeti teşekkür etti. Tamimi ziyareti sırasında daha sonra Tunus Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelecek. Ahed et-Tamimi, 19 Aralık 2017’de iki İsrail askerini tokatlamaktan suçlu bulunmuş ve 8 ay hapiste kalmıştı. Tamimi’nin İsrail askerini tokatladığı video sosyal medya üzerinden tüm dünya tarafından izlenmiş ve genç kız Filistin direnişinin sembolü haline gelmişti.

Tamimi Tunus’tan önce İspanya’yı ziyaret etmişti. Real Madrid’e yaptığı ziyaret ise İsrail yönetimi tarafından tepkiyle karşılanmıştı.