Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistinli gazeteciye, yolsuzluk suçlamasıyla 6 ay hapis cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas’ın kontrolündeki Gazze’deki mahkeme, Gazze Sağlık Bakanlığı’na bağlı Tedavi Amaçlı Tıbbi Yardım Bölümü’ndeki yolsuzlukla ilgili soruşturma başlattıktan sonra, benzeri görülmemiş bir emsalle, yerel ve Arap ajans ve televizyon kanalları ile çalışan Filistinli gazeteci Hacer Harb’i altı ay hapis ve para cezasına mahkum etti.

Kanser teşhisi konulan, Ürdün’de tedavi görmek için Gazze Şeridini terk etmek zorunda kalan ve başkent Amman’daki en büyük hastanelerden birinde aylardır tedavi gören gazeteci hakkında gıyaben fiili hapis cezası ve 250 dolar para cezası verildi.

Mahkeme kararı, Gazze’deki gazeteci ve medya çalışanlarını şok etti.

Karar, Hamas’ın Gazze Siyasi Büro Başkanı Yahya Sinvar’ın, gazetecilerin ifade özgürlüğü üzerine çalışacağını ve yolsuzlukla mücadele için onlara özel soruşturma yapılacağının garantisi verdiği açıklamasından yalnızca iki hafta sonra yayınlandı.

Hamas’a yakın medya organının haberine göre, Sinvar’ın bürosundaki yasal birim, konu ile ilgili şartları takip edip, savcıların kamusal haklarını korumanın yanısıra, basın özgürlüğünün de korunması sebebiyle temyiz olasılığını düşünüyor.

Filistinli gazeteci, meslektaşları tarafından sosyal iletişim ağlarında başlatılan dayanışma kampanyasını takip ederek, karar hakkında yorum yapmayarak sessiz kaldı.

Gazeteciler Sendikası, gazeteci Harb’ın yokluğunda verilen giyabi kararı ‘haksızlık’ olarak nitelendirerek şiddetle kınadı. Sendika, bu kararı ciddi bir emsal olarak gördüğünü ve bu konuda çok endişeli olduğunu açıkladı.

Sendika yaptığı açıklamada, Hamas’tan kararın durdurulmasını talep ederek, aksi takdirde, ifade özgürlüğü ile bilgi erişim ve yayma özgürlüğünün açık bir ihlali olacağını belirtti.

Sendika, bu davada insan hakları örgütlerinin, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ve Arap Gazeteciler Cemiyeti’nin davayı tamamen sona erdirmek için çabalarına vurgu yaparak, Harb’ın yanında durduklarını tekrarladı.

Savcılık, yolsuzlukla mücadele, dürüstlük ve şeffaflık konusundaki kararlılığını yineleyerek, “Yargı kararlarına itirazın yapıldığı alan sadece yetkili mahkemedir. Yargıyı hafife almak ya da göz ardı etmek suçtur ve kanun önünde sorumlu olunur” açıklamasında bulundu.

Gazze Şeridi’ndeki Hükümet Basın Dairesi, Filistinli gazeteciye gıyabında verilen karara karşı temyiz çağrısında bulunarak, gazetecilik ruhunu korumak için hapis cezasının kaldırılmasını talep etti.